reklama
 
 

Živě: Separatisté zavrhli Novorusko, nemají pro něj podporu

Aktualizováno 20. 5. 2015 23:59
reklama
Středeční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
22:18

Ministr Véjonis televizní stanici LNT řekl, že ruské lodě a letouny operují v těchto dnech při lotyšských hranicích prakticky neustále. Souvislost s nadcházejícím summitem Východního partnerství je podle něj nesporná.

22:15

Rusko v předvečer dvoudenního summitu Východního partnerství v Rize zvýšilo vojenskou aktivitu u hranic Lotyšska. V lotyšské televizi to dnes prohlásil lotyšský ministr obrany Raimonds Véjonis. Nedaleko lotyšských břehů se podle něj dnes pohybovala ruská ponorka a výzvědný člun ruského námořnictva.

16:27

Takzvané Novorusko mělo být novým státním útvarem zahrnujícím ruskojazyčné regiony Ukrajiny od Oděsy až po Charkov. Projekt se oficiálně zrodil loni 24. května, kdy východoukrajinští separatisté ohlásili záměr ovládnout v prvním kroku celé území Doněcké a Luhanské oblasti. To se jim navzdory řadě úspěšných ofenzív dodnes nepodařilo.

Šéf doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko dnes nicméně prohlásil, že se dosažení tohoto cíle separatisté nevzdávají.

16:26

Doněcký "ministr zahraničí" Alexandr Kofman ruským novinářům řekl, že plán na vytvoření Novoruska ztroskotal vinou chabého ohlasu v ruskojazyčných regionech.

"Nedokázali jsme lidi udržet na mítincích," citovala Kofmana Gazeta. "Pokud si obyvatelé Charkova, Dněpropetrovska a Oděsy myslí, že doněcká republika musí přijít a osvobodit je od útlaku (kyjevské) junty, zatímco oni sami neudělají nic, pak neuvažují správně. Nemáme právo rozhodovat za ně."

16:25

Zástupci povstaleckých "lidových republik" na východě Ukrajiny se oficiálně zřekli projektu Novorusko (Novorossija), tedy samostatného politického útvaru, jehož částí mělo být osm oblastí na jihovýchodě Ukrajiny.

Podle vůdce novoruského "parlamentu" Olega Carjova je rozhodnutí příspěvkem k plnění minských mírových dohod, napsal ruský server Gazeta.ru.

Ukrajina - Doněck - separatisté Vlajka samozvané "Doněcké lidové republiky" v Kreminci nedaleko Doněcku. | Foto: Reuters
16:21

Vláda vyzvala parlament, aby přijal zákon, který by umožnil zahraničním jednotkám působit na Ukrajině, a tím pádem otevřel cestu mírovým jednotkám, k jejichž vyslání Kyjev vyzývá OSN i EU.

Podle premiéra Arsenije Jaceňuka by "takové jednotky podnikaly operace k zajištění míru a bezpečnosti v souladu s mandátem Spojených národů nebo Evropské unie".

15:50

V Donbasu operuje mezi 4000 a 14 000 ruských vojáků. Během jednání se svým slovenským protějškem to podle serveru Interfax-Ukrajina prohlásil prezident Petro Porošenko.

15:06

Slovenský prezident Andrej Kiska v Kyjevě prohlásil, že Ukrajina má právo na členství v Evropské unii. Slovensko podporuje proces rozšiřování EU," řekl Kiska podle agentury Unian s tím, že dle dohody o EU má každá evropská země, splňující nezbytná kritéria, právo na členství.  

Upozornil současně, že pokud má Ukrajina o členství zájem, pak musí splnit všechny vyžadované požadavky.  

Andrej Kiska v Praze Foto: Ludvík Hradilek
14:55

Rusové tvrdí, že se jim podařilo zadržet v Moskvě litevského špiona, a to právě v okamžiku, kdy od své spojky přebíral utajované informace.

"FSB 19. května v Moskvě zadržela litevského občana, pracovníka rozvědky. Zahraniční rozvědčík byl přistižen při činu při přebírání tajných dokumentů od ruského občana," uvedla FSB. Dodala, že po předložení důkazů se zadržený přiznal, že je důstojníkem vojenské rozvědky.

13:50

Kreml, který přítomnost svých jaderných prostředků na Krymu oficiálně nepotvrdil, vzápětí pohrozil Kyjevu odvetnými opatřeními.

"Pokud se Ukrajina chystá rozmístit na svém území prvky americké protiraketové obrany, tak to lze vnímat jedině negativně. Protože to bude představovat ohrožení Ruska (...), což nevyhnutelně povede k tomu, že Rusko přijme svá odvetná opatření, aby zajistilo vlastní bezpečnost," varoval Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimira Putina.

Rusko - přehlídka Ruské dívky mávají osádce raketového systému Iskander-M. | Foto: Jiří Just
13:47

Ukrajina by prý měla uvažovat o rozmístění prvků protiraketové obrany na svém území, aby se uchránila před případným jaderným úderem z Ruska, je přesvědčen tajemník Národní bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov.

"Ruské vedení vydalo pokyn rozmístit na Krymu pluk bombardérů Tu-22M3, které mohou nést rakety s jadernými hlavicemi, a tři oddíly s taktickými raketami Iskander-K a Iskander-M, také včetně jaderných hlavic. Kromě toho na okupovaném Krymu se Rusko chystá vytvořit silnou základnu pro flotilu ponorek, které mají být vyzbrojeny raketami, schopnými dopravit jaderné hlavice na vzdálenost 1500 až 2000 kilometrů," prohlásil někdejší úřadující prezident a předseda parlamentu v rozhovoru s novináři z agentury Ukrinform.

Ukrajina - armáda - Turčynov Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov. | Foto: Reuters
13:16

Připomeňme, že samotnému ukončení dohody předcházelo už počátkem března 2014 pozastavení dodávek vojenských produktů do Ruska.

V půli června pak prezident Petro Porošenko zakázal veškerou spolupráci s Ruskem v oblasti vojensko-průmyslového komplexu.

13:11
Aktuálně.cz

Navzdory konfliktu v Donbasu je přitom spolupráce důležitá, a to pro obě země. Ukrajinské zbrojovky jsou totiž silně závislé na zakázkách z Ruska. A bez nich na druhou stranu není možná ani modernizace ruské armády.

13:09

Kyjev rozhodl, že končí vojensko-technickou spolupráci s Moskvou. O zastavení dohody z roku 1993 informoval podle serveru Ukrajinska pravda premiér Arsenij Jaceňuk.

"Ruská federace je agresor; Ruská federace nelegálně anektovala Krym; Ruská federace podniká vojenskou intervenci v Doněcké a Luhanské oblasti; Ruská federace je nebezpečím pro Ukrajinu a její územní celistvost," prohlásil. "A tak kabinet ministrů Ukrajiny zastavuje vojensko-technickou spolupráci s Ruskem."

Jednání v Minsku - Arsenij Jaceňuk Foto: Reuters
12:46

Potyčky v Donbasu si za posledních 24 hodin vyžádaly tři mrtvé vojáky a devět zraněných. Na tiskové konferenci v Kyjevě to oznámil mluvčí "protiteroristické operace" Andrij Lysenko.

Povstalce opět obvinil, že do ostřelování armádních pozic nasazují zakázané zbraně.

11:54

Ke krizi na Ukrajině se vyjádřil i Viktor Juščenko, exprezident a jeden z lídrů takzvané Oranžové revoluce z roku 2004. Svět je podle něj "ukrajinským problémem" unaven.

"Svět a země mají své vlastní priority a problémy," řekl v rozhovoru pro deník Segodňa.

Ukrajina volby Viktor Juščenko na prezentací své knihy, vydané těsně před volbami. | Foto: Reuters
11:23

Ukrajinci by se bezvízového styku se zeměmi Evropské unie mohli dočkat už příští rok. Před summitem Východního partnerství, který ve čtvrtek začíná v Rize, to naznačil předseda Evropské rady Donald Tusk.

"Další technická zpráva Evropské komise bude připravena v listopadu. Pokud budou splněny podmínky, nemám pochyb, že budeme připraveni motivovat naše partnery v Evropě k pozitivnímu vyřešení záležitosti bezvízového režimu začátkem roku 2016 či později."

10:49

Igor Plotnickij, šéf samozvané "Luhanské lidové republiky", tvrdí, že dva zajatí Rusové, které Kyjev označuje za vojáky, byli ve skutečnosti dobrovolníky, kteří se připojili k povstalcům. "Byli to záložníci (ruské armády)," prohlásil v souladu s Moskvou, podle níž zajatci nejsou příslušníky ruské armády.

Igor Plotnickij. Igor Plotnickij. | Foto: Wikimedia
10:41

Víkendové zajetí dvou ruských vojáků na území kontrolovaném ukrajinskou vládou není podle Spojených států překvapením. Podle amerického ministerstva zahraničí jde o další důkaz, že Rusko a separatisté porušují únorové dohody z Minsku.

"Opakovaně říkáme, že Rusové a separatisté pracují společně, cvičí společně a operují pod stejným velením," prohlásil šéf tiskového oddělení ministerstva Jeff Rathke.

09:23

Prezident ujišťoval také o odhodlání uskutečňovat reformy, bojovat s korupcí a zbavit oligarchy moci, výsledky však budou patrné až za tři či čtyři roky.

Odmítl, že by sám byl oligarchou, byznysu se ale bohužel nemohl zbavit, jak sliboval, protože je válka a chybějí kupci. Když se pokoušel prodat svá ruská aktiva, ruská vláda je hned zabavila.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 20. 5. 2015 8:30

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama