Obří urychlovač bude mimo provoz další dva měsíce

Blahoslav Hruška, bh
20. 9. 2008 17:50
LHC se přehřál jeden z elektromagnetů
Vědci v CERN sledují na monitorech, zda pokus probíhá podle plánu.
Vědci v CERN sledují na monitorech, zda pokus probíhá podle plánu. | Foto: Reuters

Ženeva - Jeho spuštění provázely pompézní oslavy, ale i katastrofické vize o černé díře a konci světa.

Stačil však týden a největší částicový urychlovač světa - velký hadronový urychlovač (LHC) vybudovaný pod švýcarsko-francouzskou hranicí poblíž Ženevy - ohlásil poruchu. Neplánovanou odstávku nejprve zavinila závada chladícího systému, teď je na vině magnet.

Evropská laboratoř pro fyziku částic (CERN), která zařízení provozuje, totiž přišla s informací, že selhal jeden ze segmentů urychlovače.

Oprava potrvá dva měsíce.

"Během testu došlo k nehodě. Musíme opravit jednu ze sekcí přístroje," citovala agentura AFP Jamese Gilliese, mluvčího CERN. Porouchaný je jeden ze sta obřích elektromagnetů, který se přehřál. Do tunelu, v němž jsou magnety umístěny, unikla asi tuna hélia.

Magnety normálně pracují při extrémně nízkých teplotách 1,9 Kelvina, tedy -270 stupňů Celsia.

Poslední svazek protonů prolétl kruhovým tunelem naposledy minulý víkend.

Již několik hodin po spuštění komplexu, který vědcům napomáhá simulovat prostředí panující v době velkého třesku, tedy vzniku vesmíru, vzbudili poprask neznámí hackeři, kteří zanechali vzkaz na jednom z počítačů v CERN.

Podle expertů nemohl útok nijak ohrozit samotný LHC, hackerům se přesto podařilo poukázat na slabiny zabezpečení nejmodernějšího vědeckého zařízení v Evropě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy