Vientiane - Jeskyně v odlehlých oblastech asijského Laosu zřejmě chystají vědcům mnohá překvapení. Minimálně těm, kteří zkoumají pavoukovce.
Server LiveScience.com informuje o tom, že expedice, vedená německým arachnologem (tj. specialistou na pavoukovce, k nimž patří pavouci, roztoči, sekáči a některé další druhy) Peterem Jägerem, nalezla v laoské jeskyni dosud neznámý druh sekáče s mimořádným rozpětím nohou.
To činí až třiatřicet centimetrů, což je skutečně neobvyklé. LiveScience.com připomíná, že "Laosan" není držitelem světového rekordu, protože v Latinské Americe je znám sekáč s rozpětím čtyřiatřicet centimetrů.
Jäger v Laosu natáčel dokument, a když na záhadného sekáče narazil, zjistil, že o něm nikde v literatuře není zmínka. Zatím nemá žádné jméno.
Sekáči jsou příbuzní pavouků, ale liší se od nich hlavohrudí, srostlou se zadečkem, a také nejsou jedovatí.
Jäger, který působí v Senckenbergově výzkumném institutu ve Frankfurtu, si připsal jeden objevitelský úspěch v Laosu už v srpnu.
V jiné jeskyni spatřil malého pavouka, který neměl oči.
"Známe podobné pavouky, jako je tento, ale vždy měli oči, byli vybavení zrakem. Tento je první svého druhu," řekl německý vědec.
Dostal latinské jméno Sinopoda scurion. Scurion je název švýcarské firmy, která vyrábí speciální lampy, používané při pátrání v jeskyních. Firma se podílí na Jägerových výzkumech.