Obrazem: Ruská vědkyně studovala v Československu, po návratu domů ji zastřelili

Obrazem: Ruská vědkyně studovala v Československu, po návratu domů ji zastřelili
Jaroslav Heyrovský, český nositel Nobelovy ceny za chemii. Kromě jiného byl i mentorem ruské vědkyně Jevgenije Varasovové. Foto: archiv Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského.
Jevgenija Varasovová přijela ze Sovětského svazu do prvorepublikového Československa v roce 1924. Učila se česky a nastoupila na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Doktorát získala v roce 1930. To už třetím rokem pracovala v laboratoři Heyrovského. Foto: archiv příbuzných J. Varasovové.
V této době už několik let běžela takzvaná Ruská pomocná akce, což byla rozsáhlá iniciativa československé vlády na pomoc lidem, kteří ze Sovětského svazu odcházeli nebo prchali kvůli bolševikům. Foto: archiv příbuzných J. Varasovové.
Jevgenij Vasilijev, manžel Varasovové. Foto: archiv Muzea věznice NKVD v Tomsku. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Archiv Štěpána Černouška / Gulag.cz
Jan Gazdík dap Jan Gazdík, Štěpán Černoušek, Gulag.cz, dap
14. 12. 2021 6:10
Spolupracovnice českého vynálezce polarografie Jaroslava Heyrovského a talentovaná ruská vědkyně Jevgenija Varasovová studovala v Praze. Pak se ale i s manželem vrátila do Sovětského svazu, krátce před takzvaným Velkým terorem. Varasovovou zastřelili jako údajnou německou špionku v červnu 1938, manžel Jevgenij Vasilijev skončil v gulagu.
 

Právě se děje

Další zprávy