Obrazem: Po stopách českých vojáků v novém, "svobodném" Tobruku

Obrazem: Po stopách českých vojáků v novém, "svobodném" Tobruku
Příslušníci 11. československého pěšího praporu v Tobruku. Obránce města a přístavu nazvala tehdejší německá propaganda "tobruckými krysami," název se nakonec ujal i v řadách spojenců. Po 70 letech nazývá své odpůrce na východě Libye krysami i Muammar Kaddáfí.
Moc Čechů a Slováků se na hroby svých krajanů v Tobruku v minulosti nedostalo. Za Kaddáfího bylo dlouho nemožné jezdit do severoafrické země jako turista, a tak mohli na vlastní oči spatřit bojiště legendární bitvy jen geologové či lékaři, kteří kdysi v Libyi pracovali. Až v devadesátých letech režim povolil turistiku, ale pouze omezeně a ve formě organizovaných zájezdů. A Tobruk leží na odlehlém severovýchodě země, odkud je to do jiných míst Libye velmi daleko.
Hřbitov se nachází na okraji města ve směru k egyptské hranici.
O tom, že zde kdysi bojovali českoslovenští vojáci, tuší v Tobruku málokdo. Ostatně povědomí o událostech z počátku čtyřicátých let je tady vůbec velmi mlhavé. Pro Libyjce to nebyla jejich válka. Nežádali tehdy ani Brity, ani Němce, ani nikoho jiného, aby tady válčili. Tobruk, stejně tak jako současnou metropoli rebelů Benghází, válka do značné míry srovnala se zemí. Zobrazit 24 fotografií
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
15. 5. 2011 20:18

Mezi městy, kam zavítal reportér Aktuálně.cz Martin Novák během své cesty po Libyi, je i Tobruk. Pro českou historii významná lokalita, kde více než sedm stovek Čechů a Slováků svádělo v roce 1941 krvavé boje s německými a italskými vojsky při obraně tohoto strategicky důležitého města a přístavu. Tobruk je zároveň druhým největším východolibyjským městem, které kontrolují rebelové bojující proti Muammaru Kaddáfímu. Podívejte se na hroby českých vojáků a další místa v Tobruku v naší fotogalerii.

 

Právě se děje

Další zprávy