Obrazem: Osudy Čechoslováků, kteří sledovali okupaci Varšavské smlouvy ze zahraničí

Obrazem: Osudy Čechoslováků, kteří sledovali okupaci Varšavské smlouvy ze zahraničí
Jaroslav Neduha ve folk-rockové skupině Extempore v Malostranské besedě.
František Kroutil při natáčení pro Paměť národa 2019.
Ota Šik, jedna z tváří (ekonomických) Pražského jara 1968.
Kemp v Ilidži nedaleko Sarajeva krátce po invazi, s kytarou Antonín Špergl, ležící Petr Václavík, 1968.
Foto: Paměť národa
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
17. 8. 2020 14:40
Čechoslováků, které zastihla v zahraničí okupace jejich vlasti spojeneckými armádami Varšavské smlouvy, byly před dvaapadesáti lety 21. srpna 1968 tisíce. Mnozí z nich se proto už domů nevrátili. Emigrovala tak například rodina reformního ekonoma Pražského jara Oty Šika. A třeba František kroutil se vrátil až po pádu komunistického režimu.

Letní dovolenou roku 1968 trávila rodina reformního ekonoma Pražského jara Oty Šika v Jugoslávii. Jeho syn Miroslav pro Paměť národa vypráví: "V noci dvacátého prvního nás vzbudila kontrarozvědka, která nás vrtulníkem dopravila na Titův ostrov. Tam jsme se dozvěděli, že je okupace a že jsme hosty jugoslávské vlády. Tito nás pozval k opulentní švédské tabuli, všude byl veliký luxus, exotická zvířata. Měl maršálskou uniformu, bílou se zlatými doplňky, a vypadal impozantně. Celou dobu kouřil doutníky havana," popsal Miroslav pobyt na soukromém ostrově u všemocného jugoslávského prezidenta.

Ota Šik prohlásil, že do Československa se jeho rodina už nevrátí. Stal se tak nejvýše postaveným československým komunistou, který se rozhodl hned po okupaci emigrovat. Po krátkém pobytu v zapůjčené vládní vile v Jugoslávii se Šikovi dostali do Švýcarska. Několik měsíců zde žili inkognito.

"Bylo nás devět nebo jedenáct. Postavili jsme si stan a žili s pomocí Jugoslávců, kteří nás krmili a vařili nám," vzpomíná František Kroutil, až do té doby profesí geodet, ale také vášnivý amatérský hudebník. Jeho další kroky vedly do Vídně, kam se s přáteli dostal přeplněným vlakem ze Záhřebu. Tady poprvé zakusili realitu běženců, kteří zůstali bez prostředků v cizím státě.

 

Právě se děje

Další zprávy