Po stopách největší chemické nehody v historii: Milionové město zahalil jedovatý mrak

Po stopách největší chemické nehody v historii: Milionové město zahalil jedovatý mrak
Indické město Bhópál - místo, ve kterém v noci z 2. na 3. prosince 1984 zemřelo kvůli nedbalosti chemické firmy několik tisíc lidí.
Firma také methylisokyanát uskladňovala do velkých nádrží, místo aby kapalinu ukládala do většího množství menších cisteren, se kterými by se snadněji manipulovalo.
V roce 1999 se společnost Union Carbide spojila s chemickým koncernem Dow Chemical, který převzal všechny její pohledávky s výjimkou odpovědnosti za katastrofu.
O dva roky později se jeden ze zaměstnanců fabriky nechtěně postříkal prudce jedovatým plynem fosgenem, když zrovna prováděl údržbu potrubí. V panice si omylem sundal plynovou masku a nadýchal se velkého množství dusitého plynu. Muž do tří dnů zemřel.
Zobrazit 39 fotografií
Foto: Youtube.com
Adéla Očenášková Dan Poláček Adéla Očenášková, Dan Poláček
Aktualizováno 3. 12. 2024 12:52
Indické město Bhópál se v noci z 2. na 3. prosince 1984 zahalilo do oblaku smrtelně jedovatého plynu. Vysoce toxická sloučenina unikla do ovzduší a zabila tisíce lidí kvůli poruše místní továrny. Bhópálská tragédie, od které uplynulo přesně 40 let, bývá označována za největší chemickou katastrofu v dějinách.
 

Právě se děje

Další zprávy