Paříž - K nastartování rakovinného bujení vede v jednom ze šesti případů infekce, tedy bakteriální či virové onemocnění, jehož se lze v mnoha případech zcela vyvarovat, nebo ho alespoň efektivně léčit.
Tvrdí to francouzští vědci z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), jejichž závěry publikoval odborný magazín Lancet Oncology.
Badatelé sledovali incidenci (podíl nově diagnostikovaných případů v závislosti na počtu jedinců v populaci) u 27 typů rakoviny ve 184 zemích světa.
Ze statistik nasbíraných v roce 2008 podle nich vyplývá, že přibližně 16 procent všech zhoubných bujení způsobují především čtyři původci infekce.
Jedná se o lidský papillomavirus (HPV), v populaci široce rozšířený vir známý především tím, že může vyvolat rakovinu děložního čípku, Helicobacter pylori (bakterie napadající žaludeční sliznici) a viry žloutenky typu B a C.
Celosvětově viry a bakterie v roce 2008 vyvolaly rakovinu u přibližně 12,7 milionu lidí, přičemž výše zmiňovaní původci zhoubných bujení na děložním čípku, v trávicím traktu nebo v játrech stojí za asi 1,9 milionu případů (tedy za 16 procenty).
Ostatní infekce mají na svědomí dalších zhruba 100 tisíc případů.
Co se souvislosti mezi infekcí a rakovinou týče, nejhorší je situace v rozvojovém světě. Pro srovnání: nejméně často (v 3,3 % případů) stála infekce za diagnostikovanou rakovinou v Austrálii, nejčastěji naopak v subsaharské Africe (32,7 %). Třetina lidí kvůli infekci onemocněla rakovinou ještě před padesátým rokem života.
"Nákaza určitými viry, bakteriemi a parazity patří k nejvýznamnějším a nejsnáze ovlivnitelným rizikovým faktorům na světě. Užití současných medicínských metod, jako jsou vakcinace, sterilní zacházení s injekcemi či antimikrobiologická léčba, může mít významný vliv na budoucí výskyt rakoviny po celém světě," vysvětlila BBC vedoucí výzkumného týmu Catherine de Martelová.
V současné době se lidé mohou očkovat proti HPV viru i žloutence typu B. Bakterii Helicobacter pylori lze v těle vymýtit antibiotiky. Žloutence typu C, která se přenáší především krví a pohlavním stykem, se zase lze bránit používání sterilních jehel a kondomů.