Obhájci ženou krmení vězňů z Guantánama k soudu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
2. 7. 2013 21:30
Vedení věznice na Kubě už měsíce bojuje s hladovkou desítek zadržovaných
Vítejte v táboře číslo pět.
Vítejte v táboře číslo pět. | Foto: Reuters

Guantánamo/Washington - Hladovku vězňů na Guantánamu, respektive krmení protestujících, k němuž přistoupil personál neblaze proslulé americké věznice na Kubě, bude podle všeho řešit federální soud ve Washingtonu.

Právní zástupci čtyř údajných teroristů se na něj obrátili v neděli, a to jen pár dnů před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu, napsala agentura Associated Press.

Ve stížnosti tvrdí, že vnucování jídla je neetické a porušuje lidská práva zadržovaných. "Předkladatelé jsou praktikující muslimové. Podle Ženevských konvencí musí být navrhovatelům poskytnuta úplná volnost při výkonu náboženských povinností."

Tak to chodí během ramadánu:

Jako mučení

Ramadán

Ramadán je devátým měsícem muslimského lunárního kalendáře a 1,3 miliardy muslimů ve světě si půstem připomíná, že na počátku tohoto měsíce zjevil Bůh proroku Mohamedovi první poselství.

Během něj tak mají muslimové posilovat zbožnost, meditovat a urovnávat konflikty. Kromě zákazu jídla od východu do západu slunce je zapovězena i konzumace alkoholu.

Vedení věznice si už měsíce neví rady, co si s hladovkáři počít. Jídlo totiž odmítá většina ze 166 zadržovaných. Chtějí tak dát najevo svůj nesouhlas s tím, jak je s nimi zacházeno.

Situace je tak vážná, že na Guantánamo dorazily desítky "výživových specialistů", kteří podle dostupných zpráv mají na starosti 44 vězňů.

"Být připoután k židli, mít do žaludku přes nosní dírku násilím zavedenou trubičku je ponižující," snaží se obhájci přimět soud k verdiktu s tím, že postup připomíná mučení.

Právě tak popsal v dubnu své pocity Jemenec Sámir Nadžal Hasan Mukbal. "Nikdy nezapomenu na to, když mi nosem zavedli vyživovací hadičku. (...) Chtěl jsem zvracet, ale nemohl jsem. V hrudi, krku i žaludku jsem cítil muka, nikdy dříve jsem takovou bolest necítil," řekl tehdy.

Z Guantánama:

Vše dodržíme, slibuje armáda

Ministerstvo spravedlnosti se doposud ke stížnostem obhájců nevyjádřilo. Ovšem armáda, která má provoz věznice na starosti, tvrdí, že neexistuje žádný jiný způsob, jak hladovkáře udržet při životě.

"Dokud nám nebude nařízeno, abychom postupovali jinak, tato praxe se nezmění," citovala agentura Associated Press plukovníka Grega Juliana.

Mluvčí Guantánama Samuel House odmítl, že by během ramadánu chtěli jakkoliv narušovat zvyklosti věřících. Dodal, že výživa bude upravena "v souladu s postními hodinami".

 

Právě se děje

Další zprávy