Moskva/Kazaň - Pátrání po obětech nedělní tragédie na řece Volze nekončí. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace tři dny od potopení parníku oznámilo, že počet obětí oficiálně dosáhl stovky.
Bilance ovšem není konečná. Parníkem Bulgarija cestovalo až 208 lidí (údaje se rozcházejí), zachránilo se jich 79.
Z vraku už byla mimo jiné vyproštěna těla kapitána Alexandera Ostrovského a jeho manželky.
Právě kapitána mnozí viní z neštěstí. Ve špatném počasí podle nich neměl vůbec vyplouvat, navíc s přeplněnou lodí.
Podle mluvčího ministerstva se do pátrací akce zapojili i potápěči, kteří se před jedenácti lety podíleli na vyzvednutí obětí jiné tragédie - ponorky Kursk.
Ta havarovala v srpnu 2000 v Barentsově moři. Na palubě zemřelo 118 námořníků.
"Budou hledat tak dlouho, dokud nenajdou těla všech obětí," přislíbil ministr dopravy Igor Levitin.
Podle něj na místě pracuje 175 potápěčů.
Práci jim ztěžuje nejen špatná viditelnost, ale také silný proud, který s sebou vrak lodi táhne.
Putin přislíbil odškodné
Vyšetřovatelé dosud obvinili čtyři lidi. A obvinění si podle všeho vyslechnou i kapitáni dvou lodí, kteří bez povšimnutí propluli kolem potápějící se lodi.
Policie už v úterý - na ruské poměry podle tisku s nezvyklou rychlostí - zatkla první údajné spoluviníky tragédie. Za mřížemi skončili Jakov Ivašov, inspektor, jenž loď schválil jako provozuschopnou, a Světlana Injakinová, ředitelka společnosti Agrorechtur, která měla parník československé výroby pronajatý. Hrozí jim až deset let vězení.
Podle listu Kommersant se ovšem zatčená ředitelka zdá být spíše jen "prodavačkou zájezdů", plnící pokyny svého nejmenovaného šéfa.
Premiér Vladimir Putin už oznámil, že vláda vyplatí pozůstalým milion rublů (v přepočtu asi 580 tisíc korun) za každý zmařený život. A ti, kteří byli vážně zraněni, by mohli dostat odškodné až 400 tisíc rublů.