Potopený ruský parník byl přetížený. Vezl 208 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 7. 2011 13:25
Výletní parník s 208 lidmi se potopil na Volze v bouři, ke dnu šel během 3 minut
Loď se potopila během 3 minut. 80 přeživších čekalo v chladné a rozbouřené vodě na záchranu hodinu.
Loď se potopila během 3 minut. 80 přeživších čekalo v chladné a rozbouřené vodě na záchranu hodinu. | Foto: Reuters

* Aktualizováno: Ruské ministerstvo potvrdilo, že byl parník přetížený * Aktualizováno: Potvrzen počet mrtvých a zachráněných * Fotogalerie: Doplněny první fotografie z místa neštěstí

Moskva - Ruský výletní parník Bulgarija, který se v neděli potopil na řece Volha v centrálním Rusku, byl silně přetížený.

Namísto povolených 140 se na něm plavilo 208 pasažérů, včetně 59 dětí. Z prvotních zpráv vyšetřovatelů navíc vyplývá, že posádka vyplula s poškozeným motorem na pravoboku. 

Informoval o tom ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu a dodal, že naděje, že by se podařilo najít další přeživší, jsou téměř nulové.

Zachránit se podařilo 80 lidí. Ty po hodině z chladných a hlubokých vod "vylovil" z vody projíždějící parník Arabella.

Po celonočním pátrání se potápěčům podařilo z trupu potopené lodi vyprostit jedenačtyřicet těl. Mezi utonulými je i 30 dětí, které se několik minut před neštěstím sešly v herně na přídi.

Příčina neštěstí se vyšetřuje, již teď je ale jasné, že byla loď, vyrobená v roce 1955 v Československu, přetížená a ve špatném technickém stavu.

Mezi cestujícími ani oběťmi podle Rusů nebyl žádný český či slovenský občan ani jiný cizinec. "Podle předběžného ministerstva pro mimořádné situace byli na palubě jen ruští občané, převážně z Kazaně a okolí," uvedl vedoucí konzulárního úseku českého velvyslanectví v Moskvě David Nový.

Kolem propluly dvě lodi, ale nepomohly

Pátrání po nezvěstných probíhalo celou noc, zapojeny byly i vrtulníky. Podle mluvčí Andrianovové bylo v akci 223 záchranářů, do oblasti měl dorazit i speciální letoun ruského ministerstva pro mimořádné situace. Na osmdesát potápěčů prozkoumávalo oblast i během noci.

Výletní parník Bulgarija plul z města Bolgar do Kazaně. Potopil se v neděli během bouře přibližně ve 13:58 moskevského času (11:58 SELČ) u vsi Sjukejevo v Tatarstánu.

Pravděpodobně vinou trhliny v trupu začala lodi rychle proudit voda, parník se přetočil na pravobok a během tří minut zmizel pod hladinou.

"Loď se potopila, aniž by kdokoliv stačil pochopit, co se vlastně děje," řekl novinářům jeden ze zachráněných. Sám strávil ve vodě půldruhé hodiny, než se dočkal pomoci.

Podle jiného ze svědků mezitím okolo propluly další dvě lodě, ale nezastavily se.

Medveděv chce přísné tresty

O neštěstí byl neprodleně informován i ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ten mimo jiné nařídil důkladné vyšetření neštěstí, přísné potrestání viníků a poskytnutí veškeré pomoci pozůstalým.

Později ze své rezidence Gorkij na okraji Moskvy vzkázal, že v úterý bude v Rusku vyhlášen den smutku a podotkl, že by k neštěstí nedošlo, pokud by byly dodržovány bezpečnostní předpisy.

Medveděv zároveň nepřímo potvrdil špatných technický stav Bulgarije. "Podle dostupných informací byla loď ve špatném stavu a podobných "starých necek" po ruských řekách pluje příliš mnoho," řekl ruský prezident.  

Vzhledem k možnému porušení bezpečnostních předpisů už se potopením parníku začal zabývat zvláštní vyšetřovací tým.

Přestože byla podle svědků z dřívějších plaveb loď Bulgarija ve špatném technickém stavu (při poslední plavbě například třikrát vypověděl službu motor), trvá ruské ministerstvo dopravy na tom, že její stav vyhovoval předepsaným normám.

Patnáctého června totiž prošla technickou kontrolou. Podle Rusů byl na Bulgariji i předepsaný počet  záchranných člunů pro 196 lidí, 165 záchranných vest pro dospělé a 12 vest pro děti.

Podle šéfa místního úřadu pro mimořádné situace Igora Panšina bylo ale na palubě minimálně šest černých pasažérů. Pravděpodobně však ještě více.

Unie ruského cestovního ruchu upozornila, že 56 let stará Bulgarija neprošla na rozdíl od ostatních výletních lodí na Volze renovací, a tudíž byla nejnebezpečnější. Neměla například vodotěsné přepážky, takže loď mohlo ohrozit jakékoliv poškození trupu.  

Největší neštěstí za posledních 10 let

Parník byl vyroben v Komárně v bývalém Československu v roce 1955, dosahoval rychlosti až 22 kilometrů v hodině a měl kapacitu 140 cestujících.

Svým rozsahem jde zřejmě o největší neštěstí v ruské lodní dopravě za posledních deset let. Na poslední plavbu se Bulgarija z města Bolgar do Kazaně. Lístek na dvoudenní plavbu stál od tisíce do 3800 rublů (přibližně 600 až 2300 korun).

K poslednímu podobnému neštěstí došlo v Rusku v září 2005, kdy se v přístavu Dudinka severské řeky Jenisej převrátil přetížený parník Někrasov a zahynulo 14 lidí. V srpnu 2000 zase přišlo o život šest lidí při srážce parníku Voschod s bárkou u Permu.

 

Právě se děje

Další zprávy