Útok v Dagestánu má už 21 obětí. Region chystá prověrku vedoucích činitelů

ČTK ČTK
25. 6. 2024 16:48
Počet obětí nedělního útoku na pravoslavné kostely, synagogy a policii v převážně muslimském Dagestánu na jihu Ruska stoupl na 21. Informovala o tom v úterý agentura AP poté, co ruské úřady oznámily, že zraněním podlehl další policista.
Synagoga ve městě Derbent v oblasti Dagestánu po útoku ozbrojenců.
Synagoga ve městě Derbent v oblasti Dagestánu po útoku ozbrojenců. | Foto: Reuters

Server Kommersant mezitím napsal o chystané prověrce vedoucích činitelů na všech úrovních v Dagestánu. Rozhodl o tom šéf regionu Sergej Melikov, který potvrdil, že mezi útočníky byli příbuzní jednoho z okresních činitelů.

Ruská média už dříve uvedla, že se do útoků zapojili dva synové a synovec šéfa dagestánského Sergokalinského okresu Magomeda Omarova. Ten se nejprve podrobil výslechu, poté ho odvolali z funkce, vyloučili z vládní strany Jednotné Rusko a následně ho podle Kommersantu zadrželi a obvinili z drobného výtržnictví. Nyní vyšetřovatelé zvažují, zda ho obviní z napomáhání terorismu, píše ruský server.

"Jak mohl vést okres, když neuměl vychovat své děti? Podívejte se na členy té skupiny. Všichni jsou bohatí, všichni mají dobré vyhlídky. Možná máme další šéfy okresů, kde jsou spící buňky gangů," prohlásil v úterý Melikov podle serveru RBK.

Při nedělních útocích v dagestánské metropoli Machačkale a městě Derbent zemřelo podle poslední bilance ruských úřadů 21 lidí, z nichž 16 byli policisté. Po smrti je navíc i pět útočníků. Dalších 46 lidí utrpělo zranění. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Někteří činitelé v Dagestánu a Moskvě rychle obvinili mimo jiné Ruskem napadenou Ukrajinu. Ruskojazyčný kanál spojený s Islámským státem-Chorásánem, což je afghánská větev této teroristické organizace, nicméně podle médií zveřejnil prohlášení, kde hovořil o útoku provedeném "bratry z Kavkazu".

Jihoruský Dagestán se nachází na severním Kavkaze a je to převážně muslimský region, jenž býval dříve místem častých útoků islámských separatistů. Jejich intenzita však před lety výrazně klesla. Agentura Reuters podotkla, že ruské bezpečnostní složky tvrdě potlačily extremisty v regionu a ruské úřady v roce 2017 oznámily, že je porazily.

Útoky v Derbentu a Machačkale jsou ranou pro slib ruského prezidenta Vladimira Putina Rusům, že zajistí domácí stabilitu, napsala v úterý Reuters. Připomněla teroristický útok v koncertní hale u Moskvy z konce března, který si vyžádal nejméně 144 lidských životů a k němuž se přihlásil Islámský stát.

Ruský vyšetřovací výbor i Kreml přesto střelbu v koncertní hale spojovali s Ukrajinou, na kterou Moskva před více než dvěma roky zahájila invazi. Důkazy pro svá tvrzení nepředložili. Kyjev zapojení do útoku v ruské metropoli odmítl.

"Radikální islamismus v Rusku opět zvedá hlavu," míní bývalý poradce Kremlu Sergej Markov. "Je jasné, že problém s islamistickým terorismem existuje a je velmi vážný. Je třeba, aby úřady jednaly," dodal. Reuters ve své analýze k útokům v Dagestánu poznamenala, že Putin označuje ruskou válku na Ukrajině jako součást existenčního boje se Západem, jenž vyžaduje naprostou soustředěnost, ale střelba v Dagestánu ukazuje, že militantní islám je rostoucí hrozbou, která by ho mohla přimět přesměrovat zdroje.

 

Právě se děje

Další zprávy