Obětí mohou být statisíce, řekl premiér zdrceného Haiti

Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2010 22:16
Ostrovní stát je po zemětřesení odříznutý od života. Svět organizuje pomoc
Foto: Reuters

Port au Prince - Jak ti nejchudší, tak nejbohatší byli zasaženi silným zemětřesením, jehož epicentrum bylo jen šestnáct kilometrů od haitské metropole Port au Prince. Padaly látované střechy chudého slumu Cite Soleil i kvalitně postavené budovy v centru hlavního města.

Otřesy o síle sedmi stupňů Richterovy škály postihly ostrov v úterý. Epicentrum bylo šestnáct kilometrů od metropole.

Podle vyjádření premiéra Jean-Max Belleriveho pro středeční CNN může být účet zdrcující: Víc než sto tisíc, možná i statisíce lidských životů. Zemětřesení podle premiéra zasáhlo na 3 miliony lidí.

Smrt zasáhla bez rozdílu - Čína potvrdila své oběti v misi OSN, katolická církev úmrtí tamního arcibiskupa. Řada obětí z desítek států se bude prodlužovat. Olomoucké Charitě se dosud neozvali páter Roman Musil ani jeho kolegyně, kteří v oblasti dlouhodobě působí.

Bez informací

I když haitští politici ve veřejných vystoupeních operovali s čísly, ve skutečnosti ve středu nikdo nevěděl nic přesného. Záchranné a humanitární týmy v blízkých i vzdálenějších zemích čekaly celý den na detailnější informace.

Bylo jich minimum. USA odpoledne oznámily, že do oblasti posílají rozsáhlou pomoc, stejně zareagovaly další velké země. Čtyřiadvacet hodin po neštěstí začaly podle reportérů na plochu zprovozněného letiště v Port au Prince dosedat první americké vrtulníky.

Mezi stovkami zhroucených objektů je i ruina pětipatrové budovy velitelství OSN. Podle informací francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera uvnitř možná všichni zahynuli.

"Budova OSN spadla a zdá se, že všichni, kdo byli uvnitř, včetně mého přítele Heni Annabiho, který byl zvláštním vyslancem OSN... jsou mrtví," řekl Kouchner francouzskému rádiu RTL. V době zemětřesení bylo uvnitř sto až sto padesát lidí.

V podvečer se podařilo z domu vyprostit několik osob, podle zpráv z místa však "ne všechny živé".

OSN na Haiti kromě rozsáhlé humanitární pomoci udržuje také mírovou misi MINUSTAH, která má 9000 tisíc vojáků, většina z nich je z Brazílie.

Hromady trosek

Síle otřesů, které přicházely z pouze desetikilometrové hloubky, neuniklo ani sídlo prezidenta a střecha Národního paláce se zhroutila. Prezident René Préval však z katastrofy vyvázl nezraněn. Poškozena byla i ministerstva zahraničí a obchodu a federální daňový úřad.

Plný rozsah katastrofy nebude zřejmě znám ještě po několik dní.

Situace v Port au Prince je ovšem podle kusých zpráv zoufalá. Pevné a mobilní sítě jsou mimo provoz a jediné spojení zajišťují satelitní telefony. Nefunguje ani elektřina. Situaci dále zhoršilo nejméně šest následných, dva o síle 5,9 a 5,5 Richterovy škály.

Na ulicích se nachází mnoho těl a podle přicházejících zpráv se stovky lidí snaží pomoci svým příbuzným a známým, kteří zůstali uvězněni pod troskami. Vládní úřady zatím nejsou schopny na katastrofu adekvátně reagovat.

Neorganizovaná pomoc

"Není zde zatím žádná organizovaná pomoc," citovala agentura AP ve středu odpoledne mluvčího Červeného kříže Simona Schornoa. "Je to velice decentralizované."

"Lidé v jednotlivých čtvrtích si snaží pomoci sami, sousedi podávají pomocnou ruku sousedům," řekla BBC mluvčí organizace World Vision Maggie Boydová. "Nejsou vidět žádné (těžké stroje na odklízení trosek), ale ve městě jsou a měly by zasáhnout brzy."

Země se chvěje neustále. Seismograf v Kašperských Horách však výrazně zaznamenal seismické vlny, které k nám dorazily po zemětřesení na Haiti. Na rozdíl od přístrojů je však lidé v Česku pocítit nemohli.
Země se chvěje neustále. Seismograf v Kašperských Horách však výrazně zaznamenal seismické vlny, které k nám dorazily po zemětřesení na Haiti. Na rozdíl od přístrojů je však lidé v Česku pocítit nemohli. | Foto: Geofyzikální ústav AV ČR

"Celé město je ve tmě. Jsou tu tisíce lidí na ulicích, kteří nemají kam jít. Lidé tu běhají, pláčou a křičí," popsal Reuters krátce po zemětřesení Rachmani Domersant z charitativní organizace Food for the Poor. "Lidé se snaží vykopat oběti a svítí si přitom baterkami. Myslím, že hovořit o stovkách obětí bude velký eufemismus."

Sbírky na pomoc v Česku

Mnoho zemí mezitím slíbilo Haiti humanitární pomoc. Pomůže i Česká republika. Organizace Člověk v tísni okamžitě uvolní 300 tisíc korun, Arcidiecézní charita Olomouc 500 tisíc. Obě organizace vypsaly veřejné sbírky. Další sbírku vyhlásila i Adra.

Na Haiti chce nejpozději v sobotu vyrazit s pomocí liberecká společnost Hand for Help s osmičlennou záchrannou misí a se psy pro vyhledávání zavalených lidí. Jihočeští kynologové, kteří se v minulosti účastnili misí po živelních katastrofách v řadě zemí světa, zatím na Haiti podle ČTK nemíří.

"Zatím nepřišel požadavek od mezinárodní organizace IRO, ale dá se čekat, že nás povolají," řekl ČTK vedoucí Jihočeské záchranné brigády kynologů Jaroslav Sedlák. Brigáda má asi 70 členů a zhruba polovina z nich je se svými psy mobilní.

Odborníci však upozorňují, že pro podobné situace je kritických zejména první 48 hodin. Na záchranu mnoha lidí už pak může být pozdě. České ministerstvo zahraničí zatím situaci vyhodnocuje, konkrétní závěr zatím nepadl.


 

Právě se děje

Další zprávy