Ve slavném hotelu na Haiti zřejmě zemřelo 200 turistů

Martin Novák Martin Novák
13. 1. 2010 13:20
Hotel Montana byl od roku 1947 oázou luxusu uprostřed haitské bídy. Zbyly z něj sutiny
Zničený palác haitského prezidenta v Port-au-Prince.
Zničený palác haitského prezidenta v Port-au-Prince. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Na Haiti jezdí za odpočinkem nebo dobrodružstvím málo cizinců. Chudá země s vysokou kriminalitou není - na rozdíl od sousední Dominikánské republiky - na turistiku vůbec vybavená.

Přesto úterní zničují zemětřesení patrně pohřbilo ty, kteří se na Haiti přece jen vypravili. V hromadu ruin a sutin se proměnil místní nejlepší hotel Montana, nablýskaná oáza luxusu a komfortu uprostřed drastické bídy, která na ostrově panuje.

Z trosek se dostalo podle informací agentury AFP asi sto hostů, další dvě stovky zůstaly zavaleny. Mezi hotelovými hosty byli hlavně Francouzi, ale také občané jiných evropských zemí a také Američané.

Legendární hotel si zakládal na své tradici. Existuje už do roku 1947 a za všech režimů, které se už na Haiti vystřídaly, si udržoval pověst nejlepší adresy ostrova na ubytování i jídlo.

Nabízelo 145 luxusně vybavených pokojů, bazén a speciální kreolskou restauraci. Stál na kopci s výhledem na město. V klidném prostředí, daleko od ruchu centra Port-au-Prince. Haiťané sem neměli běžně přístup.

Na internetovém serveru tripadvisor.com hodnotila většina hostů hotel jako skvělý, s příjemným personálem a nádherným výhledem.

"Objevte klid a dobrodružství na nejlepším hotelu na Haiti," hlásá slogan na webové stránce hotelu, která stále nabízí možnost zarezervovat si pokoje přes internet.

Tři stovky turistů ale byly posledními, kdo vstoupily do pokojů Montany. Nezbylo z něj téměř nic.. Podle některých zdrojů se všechno se zřítilo, podle jiných zůstala stát jen malá část budovy.

Někteří Francouzi, kteří z hotelu unikli, se uchýlili na francouzské velvyslanectví. Paříž pro své občany posílá dvě letadla. Jedno z Marseille a druhé z ostrova Martinik.

Podle zatím dostupných informací v Montaně nebydlel žádný Čech. Asi osm stovek českých turistů pobývá v hotelích v sousední Dominikánské republice, ale té se katastrofa nijak nedotkla. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamury, tam čeští delegáti otřesy ani nepocítili.

 

Právě se děje

před 19 minutami

OSN musí pohnat Čínu k odpovědnosti kvůli koronaviru, řekl Trump ve svém virtuálním projevu k valnému shromáždění

Organizace spojených národů musí pohnat Čínu k odpovědnosti za její přístup k pandemii onemocnění covid-19, řekl ve svém virtuálním projevu k Valnému shromáždění OSN americký prezident Donald Trump. Koronavirus ve svém projevu jako obvykle označil za čínský virus.

"Čínská vláda a Světová zdravotnická organizace, kterou Čína prakticky ovládá, chybně prohlašovaly, že není důkaz o přenosu z jednoho člověka na druhého," řekl Trump. "Později chybně tvrdily, že lidé bez symptomů nemoc nepřenášejí," uvedl také.

Onemocnění covid-19 se objevilo koncem minulého roku ve středočínské provincii Chu-pej, odkud se během následujících měsíců rozšířilo do celého světa. Koronavirem se podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo 31,36 milionu lidí, asi 965.640 z nich zemřelo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy