reklama
 
 

Ve slavném hotelu na Haiti zřejmě zemřelo 200 turistů

13. 1. 2010 13:20
Hotel Montana byl od roku 1947 oázou luxusu uprostřed haitské bídy. Zbyly z něj sutiny

Port-au-Prince - Na Haiti jezdí za odpočinkem nebo dobrodružstvím málo cizinců. Chudá země s vysokou kriminalitou není - na rozdíl od sousední Dominikánské republiky - na turistiku vůbec vybavená.

Přesto úterní zničují zemětřesení patrně pohřbilo ty, kteří se na Haiti přece jen vypravili. V hromadu ruin a sutin se proměnil místní nejlepší hotel Montana, nablýskaná oáza luxusu a komfortu uprostřed drastické bídy, která na ostrově panuje.

Z trosek se dostalo podle informací agentury AFP asi sto hostů, další dvě stovky zůstaly zavaleny. Mezi hotelovými hosty byli hlavně Francouzi, ale také občané jiných evropských zemí a také Američané.

Legendární hotel si zakládal na své tradici. Existuje už do roku 1947 a za všech režimů, které se už na Haiti vystřídaly, si udržoval pověst nejlepší adresy ostrova na ubytování i jídlo.

Nabízelo 145 luxusně vybavených pokojů, bazén a speciální kreolskou restauraci. Stál na kopci s výhledem na město. V klidném prostředí, daleko od ruchu centra Port-au-Prince. Haiťané sem neměli běžně přístup.

Na internetovém serveru tripadvisor.com hodnotila většina hostů hotel jako skvělý, s příjemným personálem a nádherným výhledem.

"Objevte klid a dobrodružství na nejlepším hotelu na Haiti," hlásá slogan na webové stránce hotelu, která stále nabízí možnost zarezervovat si pokoje přes internet.

Tři stovky turistů ale byly posledními, kdo vstoupily do pokojů Montany. Nezbylo z něj téměř nic.. Podle některých zdrojů se všechno se zřítilo, podle jiných zůstala stát jen malá část budovy.

Někteří Francouzi, kteří z hotelu unikli, se uchýlili na francouzské velvyslanectví. Paříž pro své občany posílá dvě letadla. Jedno z Marseille a druhé z ostrova Martinik.

Podle zatím dostupných informací v Montaně nebydlel žádný Čech. Asi osm stovek českých turistů pobývá v hotelích v sousední Dominikánské republice, ale té se katastrofa nijak nedotkla. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamury, tam čeští delegáti otřesy ani nepocítili.

autor: Martin Novák | 13. 1. 2010 13:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama