Řím - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí dorazil na historicky první návštěvu Itálie, která v jeho zemi kdysi vládla coby koloniální, respektive okupační mocnost.
Kaddáfí do Říma přiletěl společně s řadou podnikatelů. Nyní je Itálie největším obchodním partnerem Libye a návštěva má vzájemné obchodní vztahy dále podpořit.
Libyjský vládce se již setkal s italským prezidentem a premiérem. Očekává se, že jedním z témat dalších jednání bude mimo jiné nelegální migrace.
Podle zpravodaje BBC v Římě budou během několikadenní návštěvy zavedena přísná bezpečnostní opatření.
Levicově orientovaní studenti plánují během návštěvy protesty, a to zejména kvůli vládou Silvia Berlusconiho prováděné násilné repatriaci libyjských uprchlíků, kteří dorazili do Itálie po moři. Libyjská vláda se na této repatriaci podílí.
Libyjský vůdce se během své návštěvy mimo jiné chce setkat také se sedmi stovkami žen. Delegace pozvaných Italek má zahrnovat představitelky politického, podnikatelského i kulturního života, s nimiž se Kaddáfí setká v římském koncertním sále.
Také během své francouzské návštěvy v roce 2007 oslovil Kaddáfí v Paříži tisícovku žen, když předtím prohlásil, že "chce evropské ženy zachránit ".
Kaddáfí šestimilionové severoafrické Libyi vládne od roku 1969.
Po letech brutální italské okupace a získání nezávislosti byla v Libyi zakázána italština a italské osadníky vláda vyhnala ze země.
V posledních letech se však vzájemné vztahy zlepšují, stejně jako vztahy Libye s dalšími západními mocnostmi. V minulém roce Itálie odsouhlasila, že zaplatí zhruba 5 miliard dolarů reparací za skutky spáchané během koloniálního období.
"Jde o velmi symbolickou návštěvu, protože Kaddáfí 40 let vykládal, jak zle Italové s Libyjci zacházeli, až nakonec Libye zvítězila," cituje tisková agentura Reuters specialistu na vztahy Spojených států a Libye a vysokoškolského profesora Dirka Vandewalleho, který dodává, že Itálie - stejně jako zbytek světa - si libyjský režim bohatý mimo jiné díky nalezištím ropy "namlouvá" především z ekonomických důvodů.