Itálie chce smazat hříchy kolonialismu. Odškodní Libyi

pav, Reuters
30. 8. 2008 17:57
Berlusconi a Kaddáfí podepsali "pakt přátelství"
Berlusconi, Kaddáfí a tzv. Kyrénská Venuše (či Afrodita), bezhlavé torzo slavné sochy, kterou kdysi italští vojáci odvezli z Libye do Říma a která se nyní vrátila domů v rámci italsko-libyjského usmíření
Berlusconi, Kaddáfí a tzv. Kyrénská Venuše (či Afrodita), bezhlavé torzo slavné sochy, kterou kdysi italští vojáci odvezli z Libye do Říma a která se nyní vrátila domů v rámci italsko-libyjského usmíření | Foto: Reuters

Benghází - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a italský premiér Silvio Berlusconi dnes podepsali dohodu, na jejímž základě Itálie Libyi poskytne mnohamiliardové investice a odškodné za někdejší koloniální angažmá Italů v této severoafrické zemi.

„Pakt přátelství", o němž obě strany dlouho vyjednávaly, má učinit tlustou čáru za minulostí a posloužit ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi ležícími u Středozemního moře.

Čtěte také: Kaddáfí chce africkou armádu a kompenzace za kolonizaci

Hříchy koloniální minulosti

Oba státníci stvrdili dohodu podpisem na vysoce symbolickém místě - v paláci ve druhém největším libyjském městě Benghází, kde kdysi sídlili vysoce postavení úředníci italské koloniální správy, jež trvala v letech 1911-1943.

Foto: Aktuálně.cz

Po druhé světové válce nahradily italské panství v zemi Francie s Británií, než Libye v roce 1951 vyhlásila nezávislost.

Libye od těch dob klade Itálii za vinu smrt tisíců Libyjců a vyhnání tisíců dalších z jejich domovů. Řím se k hříchům minulosti přiznává, věří ale, že nadcházející spolupráce na ně dá zapomenout. Tím spíš, že Kaddáfí na vyplacení reparací dlouhodobě tlačil.

Kompenzace a investice

Jak Berlusconi po svém příjezdu oznámil, v nadcházejících 25 letech bude Itálie Libyi platit dvě stě milionů dolarů ročně. Půjde o investice, které mají zároveň umožnit italským společnostem přístup na zdejší trh.

Přesný podíl odškodného a investic na celkovém balíku zatím není znám, ví se ale, že peněz má být využito například ke stavbě translibyjské silniční magistrály, která protne zemi od tuniské až k egyptské hranici.

Krom toho by měl být z peněz hrazen i projekt na odstranění min, které v zemi zůstaly ještě z koloniální éry.

Itálie výměnou za to očekává intenzivnější spolupráci v oblasti energetiky (Libye je významným producentem ropy) a vstřícnost ze strany vlády v Tripolisu při snahách o potírání ilegálního přistěhovalectví z Libye do Itálie včetně společného hlídkování ve Středozemním moři.

Čtěte také: Itálie vyhlásila stav nouze. Kvůli přílivu uprchlíků 

 

Právě se děje

Další zprávy