Itálie chce smazat hříchy kolonialismu. Odškodní Libyi

pav, Reuters
30. 8. 2008 17:57
Berlusconi a Kaddáfí podepsali "pakt přátelství"
Berlusconi, Kaddáfí a tzv. Kyrénská Venuše (či Afrodita), bezhlavé torzo slavné sochy, kterou kdysi italští vojáci odvezli z Libye do Říma a která se nyní vrátila domů v rámci italsko-libyjského usmíření
Berlusconi, Kaddáfí a tzv. Kyrénská Venuše (či Afrodita), bezhlavé torzo slavné sochy, kterou kdysi italští vojáci odvezli z Libye do Říma a která se nyní vrátila domů v rámci italsko-libyjského usmíření | Foto: Reuters

Benghází - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a italský premiér Silvio Berlusconi dnes podepsali dohodu, na jejímž základě Itálie Libyi poskytne mnohamiliardové investice a odškodné za někdejší koloniální angažmá Italů v této severoafrické zemi.

„Pakt přátelství", o němž obě strany dlouho vyjednávaly, má učinit tlustou čáru za minulostí a posloužit ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi ležícími u Středozemního moře.

Čtěte také: Kaddáfí chce africkou armádu a kompenzace za kolonizaci

Hříchy koloniální minulosti

Oba státníci stvrdili dohodu podpisem na vysoce symbolickém místě - v paláci ve druhém největším libyjském městě Benghází, kde kdysi sídlili vysoce postavení úředníci italské koloniální správy, jež trvala v letech 1911-1943.

Foto: Aktuálně.cz

Po druhé světové válce nahradily italské panství v zemi Francie s Británií, než Libye v roce 1951 vyhlásila nezávislost.

Libye od těch dob klade Itálii za vinu smrt tisíců Libyjců a vyhnání tisíců dalších z jejich domovů. Řím se k hříchům minulosti přiznává, věří ale, že nadcházející spolupráce na ně dá zapomenout. Tím spíš, že Kaddáfí na vyplacení reparací dlouhodobě tlačil.

Kompenzace a investice

Jak Berlusconi po svém příjezdu oznámil, v nadcházejících 25 letech bude Itálie Libyi platit dvě stě milionů dolarů ročně. Půjde o investice, které mají zároveň umožnit italským společnostem přístup na zdejší trh.

Přesný podíl odškodného a investic na celkovém balíku zatím není znám, ví se ale, že peněz má být využito například ke stavbě translibyjské silniční magistrály, která protne zemi od tuniské až k egyptské hranici.

Krom toho by měl být z peněz hrazen i projekt na odstranění min, které v zemi zůstaly ještě z koloniální éry.

Itálie výměnou za to očekává intenzivnější spolupráci v oblasti energetiky (Libye je významným producentem ropy) a vstřícnost ze strany vlády v Tripolisu při snahách o potírání ilegálního přistěhovalectví z Libye do Itálie včetně společného hlídkování ve Středozemním moři.

Čtěte také: Itálie vyhlásila stav nouze. Kvůli přílivu uprchlíků 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy