Obamův nový problém: jeho ministr financí neplatil daně

Roman Gazdík
14. 1. 2009 12:52
Geithner také zaměstnával posluhovačku bez pracovního povolení

Washington - Zatímco senátní slyšení nastupující americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové probíhalo v úterý bez problémů, dalšího klíčového muže Obamova týmu Timothyho Geithnera mohou čekat před jeho potvrzením ve funkci, které vydává právě Senát, perné chvilky.

Vyšlo totiž najevo, že šéf newyorské pobočky Federálního rezervního systému (FED), americké obdoby centrální banky, neplatil daně a zaměstnával pomocnici v domácnosti, která neměla pracovní povolení.

Podobná obvinění už přitom zlámaly vaz nejednomu kandidátovi na kabinetní funkci v americké administrativě. Pro Obamu je to tím horší, že jeho prioritou v úřadu má být řešení americké hospodářské krize a na ohlášení Geithnerova jména reagovaly pozitivně jak finanční odborníci, tak i samy trhy.

Dlužná  - a nyní už zaplacená - částka za dobu, kdy Geithner působil v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) v letech 2001 až 2004, v minulosti dosáhla 34 tisíc dolarů.

Je to omyl, tvrdí Obamovci

„Učinil obvyklý omyl týkající se daní a nebyl si vědom, že papíry jeho posluhovačky pracující na částečný úvazek vypršely tři měsíce před tím, než ji přestal zaměstnávat. Doufáme, že ho Senát potvrdí se silnou podporou obou stran, takže bude moci začít s důležitou prací pro svou zemi," prohlásil Obamův mluvčí Robert Gibbs.

Timothy Geithner
Timothy Geithner | Foto: Reuters

Demokratičtí senátoři i nadále vyjadřují Geithnerovi svou podporu, někteří republikáni však podle amerických médií přemítají, zda jsou Geithnerovy problémy natolik vážné, že by mu mohly stát se ministrem financí zabránit.

Ve prospěch Geithnera hovoří to, že se jednalo pravděpodobně o omyl, a nikoli o úmysl.

Polehčující okolnosti

Podle členů Obamova týmu pro přípravu nové administrativy Geithner platil celou dobu daně z příjmu řádně, dluh vznikl z toho důvodu, že mezinárodní organizace jako MMF provádějí daňové vyúčtování jiným způsobem než běžné americké firmy a instituce.

Nejprve byl finančním úřadem v roce 2006 Geithner upozorněn na dlužnou částku z let 2003 a 2004 ve výši 14,847 dolarů plus 2,383 dolarů pokuty, což Geithner následně uhradil.

Obamův tým však objevil, že podobný problém existuje i v letech 2001 a 2002 (19,176 dolarů dluh plus 6,794 pokuta). Geithner zbytek dluhu zaplatil několik dní předtím, než bylo oznámena jeho nominace.

Dennis Blair: proti jeho eskapádám jsou Geithnerovi prohřešky bezvýznamné, přesto je větší pozornost v Senátu věnována jim
Dennis Blair: proti jeho eskapádám jsou Geithnerovi prohřešky bezvýznamné, přesto je větší pozornost v Senátu věnována jim | Foto: Reuters, Archiv amerického námořnictva

Polehčující okolnosti existují i v případě jeho domácí pečovatelky. Zatímco dva Clintonovi (Zoe Bairdová a Kimba Woodová) a dva Bushovi (Bernard Kerik a Linda Chávezová) neúspěšní ministerští kandidáti zaměstnávali či ubytovávali nelegální přistěhovalce, dostala se Geithnerova do USA řádně a pouze zapomněla prodloužit své pracovní povolení.

Další problémy

Obama zatím musel ve svém týmu učinit pouze jednu změnu. Guvernér Nového Mexika Bill Richardson vybraný pro post ministra obchodu rezignoval kvůli neprůhledným veřejným zakázkám, které se týkaly sponzorů jeho politické kariéry.

Problémům však mohou čelit i dva Obamou vybraní velitelé tajných služeb. Budoucí šéf CIA Leon Panetta kvůli své nezkušenosti s fungováním výzvědných agentur a koordinátor všech amerických tajných služeb (DNI) Dennis Blair kvůli podpoře zabijáckých pro-indonéských milic ve Východním Timoru na konci devadesátých let.


 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy