Obama přišel o ministra obchodu, Richardson odstoupil

Reuters Reuters
4. 1. 2009 20:13
Úřady vyšetřují jeho firmu, on prý nic neprovedl
Foto: Reuters

Chicago - Guvernér amerického státu Nové Mexiko Bill Richardson se vzdal postu ministra obchodu, který měl zastávat ve vládě nastupujícího amerického prezidenta Baracka Obamy.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj z Obamova týmu.

Důvodem Richardsova odchodu jsou údajně peripetie jeho firmy, kterou úřady prošetřují kvůli obchodům právě se státem v jehož čele politik stojí.

"Já a moje administrativa jsme vždy jednali řádně a vyšetřování tuto skutečnost potvrdí," řekl jedenašedesátiletý Richardson, který se chtěl původně ucházet o demokratickou nominaci na prezidenta, televizní stanici NBC.

Barack Obama podle Reuters jeho rozhodnutí akceptoval. Zatím není jasné, kdo prominentního hispánského politika ve funkci nahradí.

První afroamerický prezident v historii Spojených států se úřadu ujme už 20. ledna, kdy v Bílém domě vystřídá republikána George Bushe.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy