Šéfem Obamovy CIA má být laik. Experti bručí

Roman Gazdík
6. 1. 2009 15:10
Leon Panetta nemá s prací u tajných služeb zkušenosti

Washington - Zvolený americký prezident Barack Obama obsadil další dva důležité posty své administrativy. Tentokrát se týkají tajných služeb.

Šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se podle zpráv amerických médií má stát Leon Panetta a funkci ředitele pro národní výzvědné služby (DNI) koordinujícího práci všech špionážních agentur převezme admirál Dennis Blair.

Zatímco Blairovo potvrzení v Senátu zřejmě proběhne bez větších problémů, Panettovo jmenování už vyvolalo kritické ohlasy. Nikdy totiž v CIA nepracoval a s fungováním tajných služeb zkušenosti nemá.

Blair naproti tomu krátce po útocích 11.9. vedl protiteroristické operace v jihovýchodní Asii ve funkci velitele tichomořské flotily.

Laik Panetta

Jisté to nemá Pannetta ani u demokratů.

"Můj názor je dlouhodobě takový, že se domnívám, že agentura by na tom byla v této době nejlépe, pokud by ji vedl profesionál výzvědných služeb," řekla v tiskovém prohlášení demokratická senátorka Dianne Feinsteinová.

Leon Panetta na archivním snímku
Leon Panetta na archivním snímku | Foto: Archiv administrativy USA

Feinsteinová, které je předsedkyní výboru pro kontrolu tajných služeb v Senátu, bude potvrzovacímu slyšení Panetty předsedat.

A podobně se vyjádřil i vrchní republikánský člen výboru Christopher Bond.

"Hlavním úkolem CIA je vystopovat a zastavit teroristy. Ve světě po 11. září by se zdálo, že budou zkušenosti s tajnými službami pro funkci ředitele CIA podmínkou," citoval ho list Washington Post.

Změna kvůli mučení

Obama si údajně původně vybral pro vedení CIA svého poradce Johna Brennana, který dříve vedl Národní protiteroristické centrum (NTCT).

To se proslavilo coby předobraz protiteroristického střediska v televizním seriálu 24 hodin.

Byl však kritizován za to, že nedostatečně vystupoval proti vyslýchacím praktikám CIA během Bushovy administrativy. Ty mnozí označují za mučení a Obama chce, aby se tajné služby pod ním image mučitelů zbavily.

Sáhl tedy nakonec po velkém kritikovi těchto praktik Panettovi, který dříve působil coby šéf kanceláře prezidenta Billa Clintona v letech 1994 až 1997. Předtím byl osmkrát zvolen do Sněmovny reprezentantů.

Do kontaktu s tajnými službami se dostal coby člen takzvané Iraq Study Group, poradního tělesa analyzujícího situaci v Iráku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy