Šéfem Obamovy CIA má být laik. Experti bručí

Roman Gazdík
6. 1. 2009 15:10
Leon Panetta nemá s prací u tajných služeb zkušenosti

Washington - Zvolený americký prezident Barack Obama obsadil další dva důležité posty své administrativy. Tentokrát se týkají tajných služeb.

Šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se podle zpráv amerických médií má stát Leon Panetta a funkci ředitele pro národní výzvědné služby (DNI) koordinujícího práci všech špionážních agentur převezme admirál Dennis Blair.

Zatímco Blairovo potvrzení v Senátu zřejmě proběhne bez větších problémů, Panettovo jmenování už vyvolalo kritické ohlasy. Nikdy totiž v CIA nepracoval a s fungováním tajných služeb zkušenosti nemá.

Blair naproti tomu krátce po útocích 11.9. vedl protiteroristické operace v jihovýchodní Asii ve funkci velitele tichomořské flotily.

Laik Panetta

Jisté to nemá Pannetta ani u demokratů.

"Můj názor je dlouhodobě takový, že se domnívám, že agentura by na tom byla v této době nejlépe, pokud by ji vedl profesionál výzvědných služeb," řekla v tiskovém prohlášení demokratická senátorka Dianne Feinsteinová.

Leon Panetta na archivním snímku
Leon Panetta na archivním snímku | Foto: Archiv administrativy USA

Feinsteinová, které je předsedkyní výboru pro kontrolu tajných služeb v Senátu, bude potvrzovacímu slyšení Panetty předsedat.

A podobně se vyjádřil i vrchní republikánský člen výboru Christopher Bond.

"Hlavním úkolem CIA je vystopovat a zastavit teroristy. Ve světě po 11. září by se zdálo, že budou zkušenosti s tajnými službami pro funkci ředitele CIA podmínkou," citoval ho list Washington Post.

Změna kvůli mučení

Obama si údajně původně vybral pro vedení CIA svého poradce Johna Brennana, který dříve vedl Národní protiteroristické centrum (NTCT).

To se proslavilo coby předobraz protiteroristického střediska v televizním seriálu 24 hodin.

Byl však kritizován za to, že nedostatečně vystupoval proti vyslýchacím praktikám CIA během Bushovy administrativy. Ty mnozí označují za mučení a Obama chce, aby se tajné služby pod ním image mučitelů zbavily.

Sáhl tedy nakonec po velkém kritikovi těchto praktik Panettovi, který dříve působil coby šéf kanceláře prezidenta Billa Clintona v letech 1994 až 1997. Předtím byl osmkrát zvolen do Sněmovny reprezentantů.

Do kontaktu s tajnými službami se dostal coby člen takzvané Iraq Study Group, poradního tělesa analyzujícího situaci v Iráku.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy