Washington - Obamova administrativa má peníze jen na příští dva týdny. A i to se dá téměř nazvat úspěchem.
Pokud by republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů v úterý v noci neschválila zvláštní zákon, který umožňuje Bílému domu čerpat do 18. března z rozpočtu finanční prostředky pro federální agentury, chod vlády by se v pátek zastavil.
Kongres hrozbu nakonec odvrátil, i když jen na velmi krátkou dobu. Americké vládě navíc zkrátil výdaje o čtyři miliardy dolarů.
Bitva o podobu úspor a škrtů v rozpočtu, která se mezi republikány a demokraty odehrává, si zřejmě vyžádá ještě minimálně jedno takové mimořádné opatření. Bude totiž trvat, než se obě strany na konečné podobě federálního rozpočtu na zbytek tohoto fiskálního roku dohodnou.
Sněmovna reprezentantů schválila zmíněný zákon o časově omezeném uvolnění fondů pro federální agentury jednoznačnou většinou - 351 kongresmanů bylo pro, pouze 91 proti.
Senát, který na rozdíl od dolní komory stále ovládají demokraté, ho odhlasuje během středy.
Obě komory Kongresu se snažily - navzdory zásadním názorovým rozporům - nedopustit, aby nastala krajní situace a Obamova administrativa zůstala bez finančních zdrojů. Hlavně kvůli obavám z reakce veřejnosti.
Podle agentury Reuters průzkumy ukazují, že Američané by pak z patové situace vinili všechny zúčastněné, a to bez rozdílu.
Dva neschválené rozpočty
Republikáni ve Sněmovně v čele s předsedou Johnem Boehnerem mohou slavit malé vítězství, protože nakonec prosadili svou. Prezident a jeho demokraté se je snažili přesvědčit, aby administrativě odhlasovali finance na třicet dní.
Obama podle listu The New York Times nabízel, že v takovém případě přistoupí během tohoto měsíčního rozpočtu na úspory ve výši osmi miliard dolarů.
Cílem Bílého domu byla větší finanční jistota a delší časová lhůta na další jednání o konečné podobě federálních výdajů na zbytek finančního roku, který končí 30. září.
Kongres by přitom měl jednat už o rozpočtu na příští fiskální rok, který začíná oficiálně 1. října.
Podle mnohých kongresmanů je nereálné, že se obě strany do 18. března dohodnou. Republikáni trvají na tom, že se ještě letos musí ušetřit 61 miliard dolarů, demokraté označují tyto škrty za příliš radikální.
Tvrdí, že takové omezení výdajů by vedlo k prudkému nárůstu nezaměstnanosti. Ta je přitom už beztak vysoká: přesahuje devět procent.
Musíme snížit deficit
Příčinou zuřivých sporů o rozpočet je obrovský federální deficit, který má jen letos dosáhnout rekordní výše 1650 miliard dolarů. Obě strany se shodují, že je nutné ho radikálně snížit, každá z nich ale preferuje jiný způsob, jak toho dosáhnout.
Republikáni si přejí radikální škrty ve výdajích administrativy. "Všichni pracujeme na omezení rozpočtu a na tom, aby nám federální vláda přestala strkat pracky do kapes, aby na nás nevisela jako balvan a abychom ji vyhnali z našeho života," řekl republikánský kongresman John Culberson.
Prezident Obama by si zase přál reformu daňového systému, zamezení daňovým únikům a vyšší korporátní daň.
Přesto se rýsuje určitá oblast, v níž by obě strany mohly najít při hledání úspor společnou řeč. Podle poslední analýzy informačního úřadu Kongresu (GAO) existují desítky, možná stovky duplicitních federálních programů, jejichž sjednocením by se ušetřily miliardy dolarů.
GAO podle agentury Reuters například zjistil, že existuje 82 nezávislých programů na zvyšování kvality výuky. Podobné formy nehospodárnosti lze najít i na ministerstvech obrany nebo dopravy.