Demokraté se chystají na ofenzivu republikánů

Václav Viták
6. 1. 2011 19:58
Prvním terčem republikánu ve Sněmovně se stane Obamova reforma zdravotnictví.
Demokratka Nancy Pelosiová předává předsednické kladivo republikánu Boehnerovi.
Demokratka Nancy Pelosiová předává předsednické kladivo republikánu Boehnerovi. | Foto: Reuters

Washington - Americká Sněmovna reprezentantů je od středy pod kontrolou republikánů.

Její nový předseda John Boehner sice zvolil při zahajovacím projevu spíše smířlivý tón, ale následující dva týdny i dva roky se ve Sněmovně i v celém Kongresu ponesou zcela jistě v duchu zuřivých bitev.

Ta první zřejmě otevřeně propukne příští středu, kdy republikáni chtějí ve Sněmovně odhlasovat zrušení reformy zdravotnictví, kterou demokratický prezident Barack Obama po obrovském úsilí prosadil loni v březnu.

Je to akt zaměřený především na efekt, protože demokraté stále kontrolují Senát, horní komoru Kongresu, a Obama má navíc právo veta, pokud by republikáni náhodou uspěli s touto snahou i v Senátu.

Přesto je v sázce mnohem víc - čas běží rychle a za dva roky budou opět prezidentské volby. Republikáni mají nyní díky své většině ve Sněmovně na Bílý dům velké páky a chtějí jich využít.

Sedm slyšení týdně

Budou předsedat důležitým sněmovním výborům a hodlají  vyšetřovat důsledně a především veřejně činnost vlády. To znamená vždy příležitost získat body do dalších voleb, tentokrát prezidentských.

Například Darrell Issa, nový předseda vlivného sněmovního výboru pro dohled a vládní reformu hodlá pořádat neustále slyšení o z hlediska republikánů nepatřičných praktikách Obamovy administrativy a již vyhlásil: "Chci týdně sedm slyšení (před mým výborem), krát čtyřicet týdnů."

Obama to bude mít s republikánskou většinou ve Sněmovně reprezentantů těžké
Obama to bude mít s republikánskou většinou ve Sněmovně reprezentantů těžké | Foto: Reuters

Issa již vyzval například podnikatele, aby přicházeli svědčit před jeho výbor o nejrůznějších "nevhodných" regulačních opatřeních v oblasti financí a byznysu, která Bílý dům zavedl nebo hodlá zavést.

Rozpočet a vždy jen rozpočet

Republikánští vůdci slibují, že zkrátí státní rozpočet o 100 miliard dolarů, zruší vládní regulace, které "ničí pracovní místa", a seškrtají fondy na zahraniční pomoc i rozpočet ministerstva zahraničí. Budou také neustále napadat zdravotnickou reformu.

Průzkumy ukazují, že Američané jsou v názoru na ni a na to, jak v ní pokračovat, rozděleni. Obě strany proto budou voliče přesvědčovat, že jejich stanovisko je správné. Republikáni tvrdí, že reforma příliš zatěžuje podniky, demokraté zase zdůrazňují její přínos.

Demokratka Nancy Pelosiová, která ve středu předala předsednictví Boehnerovi, při svém závěrečném projevu řekla, že "sečteno a podtrženo, (zdravotnická reforma) ušetří daňovým poplatníkům 1300 miliard dolarů". A hned nepřímo naznačila, že o tyto částky je chtějí republikáni nyní připravit.

Republikáni skutečně musejí nyní opustit svou volební rétoriku a vzít v úvahu některé legislativní a administrativní reality. Rozpočtový rok již běží, proto nemohou prosadit jimi plánované škrty v plné výši.

Podle analytiků by však mohli dosáhnout snížení výdajů o cca 50 miliard a v některých případech také obstrukcemi ve výborech bránit uvolňování již schválených prostředků.

Prezident Obama je některými demokraty kritizován za to, že zatím nezahájil žádnou ofenzivu proti narůstajícímu tlaku republikánů. Šéf Bílého domu ale v lednu pronese před Kongresem tradiční projev o stavu Unie, v němž bude mluvit o rozpočtu na další rok.

V něm bude hájit činnost a úspěchy své administrativy a může také republikánům nabídnout například dohodu o daňové reformě, která by zmírnila napětí mezi oběma stranami.

 

Právě se děje

Další zprávy