Washington - Americký prezident Barack Obama, jehož popularita prudce klesá, hodlá povzbudit skomírající americké hospodářství 300 miliardami dolarů. A to formou daňových úlev a vládních subvencí tak, aby zmírnil vysokou nezaměstnanost.
Podrobnosti odhalí šéf Bílého domu ve čtvrtek večer amerického času (pátek ráno SELČ) v celonárodně přenášeném projevu ke Kongresu, kterému v úterý skončily prázdniny.
Agentura Bloomberg napsala, že Obama chce stovky miliard do ekonomiky nalít během příštího roku, mimo jiné prostřednictvím investic do infrastruktury a dotací vládám států Unie.
Prezident je pod velkým tlakem ostatních demokratů. Ti se obávají, že by příští rok mohl prohrát volby, pokud se ekonomická situace ve Spojených státech rychle nezlepší.
Republikánům se naopak nelíbí, že prezident s nimi podrobnosti svého plánu předtím, než ho přednese na společném zasedání obou komor Kongresu, neprojednal.
Naznačili také, že návrh jakéhokoli zákona na podporu zaměstnanosti může ve Sněmovně reprezentantů, v níž mají většinu, čelit velkým problémům.
"Keynesiánský plán"
Pracovní trh v USA se v srpnu zadrhl, neboť nepřibyla žádná nová pracovní místa. Rostou proto obavy, že by americké hospodářství mohlo sklouznout do nové recese.
Prezident hodlá podle agentury Bloomberg investovat do oprav dálnic a škol, což podporují hlavně jeho demokraté.
Rekonstrukce dopravní infrastruktury po celých USA by znamenala zaměstnání pro stavební dělníky, kterých je teď hodně bez práce.
Obama také zřejmě přijde s návrhy daňových úlev, aby podpořil najímání nových pracovníků. Dalším bodem by měla být pomoc těm lidem, kteří jsou nezaměstnaní déle než šest měsíců.
Vláda by stimulovala jejich přeškolení a hradila by jim po dobu příslušného kurzu například náklady na dopravu.
Republikáni ale takovéto výdaje kritizují jako "keynesiánské" a poukazují na skutečnost, že Obamova demokratická administrativa napumpovala v roce 2009 do americké ekonomiky 800 miliard dolarů, aniž by však dosáhla jejího oživení.
Američané se na prezidenta zlobí
Hospodářství je ústředním bodem prezidentské volební kampaně, která už neoficiálně začala. Obamovy preference se právě kvůli vysoké nezaměstnanosti silně propadají.
Podle průzkumu veřejného mínění, provedeného stanicí ABC/News a listem The Washington Post, je šest z deseti dotázaných Američanů toho názoru, že prezident Obama hospodářskou politiku nezvládá.
Anketa serveru Politico a Univerzity George Washingtona zase ukázala, že 72 procent voličů si myslí, že se Spojené státy ubírají špatným směrem.
Barack Obama nutně potřebuje snížit nezaměstnanost v USA pod devět procent, aby měl příští rok v prezidentských volbách šanci na znovuzvolení.
Jeho čtvrtečnímu projevu bude předcházet středeční debata republikánských kandidátů na prezidenta. Ti se pravděpodobně pokusí "strhat" jeho záměry ještě předtím, než je přednese v Kongresu.
Bílý dům se k chystanému prezidentovu proslovu odmítá vyjadřovat. Podle některých odborníků by však Obamův plán mohl v průběhu příštího roku zajistit vznik 600 000 nových pracovních příležitostí.