Washington - Prezident Barack Obama oznámil, že kontroverzní vojenské komise zřízené administrativou George W. Bushe pro vězně na Guantánamu budou pokračovat.
Obhájci lidských práv a sami právníci zadržovaných je soustavně kritizují za to, že při nich mohou být využita svědectví získaná mučením a svědectví z doslechu. Sporné vojenské komise také nemusí obviněným poskytnout možnost plně se seznámit s některými svědectvími, protože jsou označena za bezpečnostní tajemství.
Tři skupiny vězňů
Obama ihned po své inauguraci fungování vojenských komisí pozastavil a nařídil jejich právní přezkoumání.
"Spojené státy mají v úmyslu nadále pokračovat v probíhajícím boji proti násilí a terorismu," řekl Obama 22. ledna. "A budeme to dělat obezřetně, budeme to dělat efektivně a budeme to dělat způsobem, který je v souladu s našimi hodnotami a ideály."
Ve stejný den Obama přikázal, že věznice v Guantánamu musí být do jednoho roku uzavřena. A právě zde leží zřejmě jádro problému. Podle dostupných informací je nyní na Guantánamu 241 vězňů, které lze rozdělit do tří skupin.
Přibližně 60 z nich nepředstavuje dle Pentagonu bezpečnostní hrozbu a mohou být propuštěni. O přijetí právě těchto lidí žádají USA své evropské partnery.
Pak je zde skupina lidí, proti kterým existuje dostatek důkazů, aby mohli být postaveni před americké federální soudy.
Poslední skupinu tvoří ti, kteří jsou podle administrativy nebezpeční, ale důkazy by před řádnou porotou neobstály. A zde přijdou ke slovu vojenské komise.
Téměř řádný proces
Podle úředníků obeznámených s problémem chce Obama postavení obžalovaných před komisemi zlepšit. Například svědectví z doslechu bude údajně omezeno, důkazy získané mučením zakázány a obvinění budou mít větší vliv při vybírání obhájců.
To však obhájce lidských práv vůbec neuklidňuje.
"Vojenské komise jsou postaveny na neústavním předpokladu a zřízeny tak, aby zajistily rozsudky, nikoli spravedlivé procesy," píše ve svém prohlášení výkonný ředitel Americké unie pro občanské svobody (ACLU) Anthony Romero. "Není možné akceptovat zmírnění jen některých chyb tribunálů tak, aby byly 'méně nedůstojné'. Žádný 'téměř řádný proces' neexistuje."
Obamovo rozhodnutí pravděpodobně rovněž rozzuří liberální demokraty. Podle BBC však počet guantánamských vězňů, kteří by před nimi měli stanout, nepřesáhne dvacítku.