Obama uspěl, Senát svázal Wall Street novou reformou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 5. 2010 7:03
Demokraté prosadili nejpřísnější finanční regulace od 30. let
Nejdříve zdravotnictví, teď finanční trhy. Obama slaví úspěch.
Nejdříve zdravotnictví, teď finanční trhy. Obama slaví úspěch. | Foto: Reuters

Washington - Americký Senát schválil nejrozsáhlejší reformu regulace finančního sektoru od časů velké krize z 30. let minulého století.

Reforma je reakcí na otřesy, které finanční trhy zažily v posledních dvou letech, a měla by zabránit jejich opakování. Podle některých zákonodárců a komentátorů je ale málo přísná.

Agentury to označují za velké vítězství prezidenta Baracka Obamy, který se o přijetí zákona velmi zasazoval.

"Recese, ze které se zotavujeme, byla způsobena především nedostatkem zodpovědnosti Wall Streetu i Washingtonu," řekl šéf Bílého domu před závěrečným hlasováním. "Proto jsem učinil schválení reformy Wall Streetu jednou ze svých priorit, aby se takové krize už neopakovaly," dodal.

Pro zákon hlasovalo 55 demokratických a čtyři republikánští senátoři. Dva demokraté, kterým se reforma zdála být málo radikální, naopak posílili tábor jejích odpůrců.

Pravidla pro záchranu potížistů

Reforma přináší změny napříč finančním sektorem. Její záběr se pohybuje od nových pravidel pro záchranu problémových bank po ochranu drobných spotřebitelů, kteří například uzavírají první hypoteční smlouvu. Pro Obamu jde letos už o druhý velký úspěch na domácí politické scéně. Prvním byla podobně přelomová reforma zdravotnictví.

Zákon, který Senát v noci schválil, by mimo jiné měl přinést průhlednější obchodování s finančními deriváty. Některým typům těchto cenných papírů a jejich nedostatečné regulaci se totiž klade za vinu to, že značně zhoršily průběh i rozsah finanční krize.

Spotřebitele by před nefér praktikami finančních společností, jako jsou třeba pověstná důležitá ustanovení psaná malým písmem, měla nově chránit nová vládní agentura. Zpřísní se také například kapitálové požadavky pro banky, jejichž problémy mohou ohrozit celý finanční systém.

Zákon znemožní poskytování nekrytých půjček, zejména v oblasti hypotečního bankovnictví, a zajistí, aby nad firmami, které se dostanou do problémů, a to bez ohledu na jejich velikost, byl vyhlášen konkurs za státního dohledu, avšak bez toho, že by to něco stálo daňové poplatníky.

Zákon omezuje poskytování nekrytých hypotéčních půjček
Zákon omezuje poskytování nekrytých hypotéčních půjček | Foto: Reuters

Svou verzi reformy již v prosinci schválila Sněmovna reprezentantů. Obě komory Kongresu nyní spolu vyjednají definitivní znění zákona. Senátní a sněmovní verze jsou si velmi podobné, liší se jen v několika bodech. Dohoda proto zřejmě nebude komplikovaná. Očekává se ale, že se vyjednávání budou opět snažit ovlivnit lobbisté finančního sektoru, který již do snahy zmírnit reformu investoval miliony dolarů, když budou chtít zákon oslabit.

"Nyní pochyb o tom, že se finanční průmysl a jeho lobbisté budou snažit dál bojovat. Postarám se ale o to, aby konečný produkt byl efektivní i zodpovědný - aby přinutil Wall Street dodržovat vysoké standardy zodpovědnosti a zabezpečil finanční stabilitu a zároveň zachoval sílu a klíčové funkce finančního průmyslu," řekl Obama. Podle agentur by prezident konečnou verzi zákona mohl podepsat do 4. července.

Kritikům se reforma nezamlouvá

Zákon podle některých kritiků i komentátorů ale mohl být přísnější.

Senátoři prý s hlasováním spěchali, aby jej stihl schválit ještě před dvoutýdenní přestávkou v jednání, která začne v pondělí. Neprojednali tak řadu dodatků, které chtěly regulaci ještě více zpřísnit.

Republikánům se také podařilo zabránit tomu, aby se v senátní verzi zákona objevila doslovná podoba pravidla pojmenovaného po Obamově poradci Paulu Volckerovi. Komerční banky by podle něj například nemohly obchodovat na vlastní účet tak volně jako dosud. Regulována by měla být i jejich velikost, aby jejich pád neohrozil celý systém. Zákon ponechává definitivní podobu pravidla na regulátorech, kteří jej tak mohou oslabit.

Reforma má mimo jiné zabránit nekontrolovanému obchodování s finančními deriváty
Reforma má mimo jiné zabránit nekontrolovanému obchodování s finančními deriváty | Foto: Reuters

Sněmovní verze zákona se od senátní liší mimo jiné tím, že by velké banky musely vytvořit zvláštní fond ve výši 150 miliard dolarů, s jehož pomocí by byla kryta případná likvidace bankrotujících finančních společností. 

"Měli jsme na vybranou mezi tím, jak se poučit z chyb minulosti a tím, jak zabránit, aby se znovu opakovaly," citoval deník The New York Times vůdce demokratické většiny, nevadského senátora Harryho Reida. "Ti, kdo chtěli chránit Wall Street, mají smůlu."

Někteří demokratičtí zákonodárci kvůli zklamání z podoby jednání o reformě odmítli podpořit návrh o ukončení debaty, která byla podmínkou závěrečnou hlasování. S demokraty ale hlasovalo právě i několik republikánů, a pomohli jim tak reformu prosadit. Republikánští senátoři jinak většinou normu kritizovali, protože podle nich příliš posiluje pravomoci federální vlády.

Schválení reformy v Senátu v každém případě bude přinejmenším v tuto chvíli považováno za prohru finančního sektoru a mohlo by ovlivnit dnešní obchodování na burzách. Jejich indexy přitom již v předešlých dnech srážely obavy z hospodářského a měnového vývoje v eurozóně.

 

Právě se děje

Další zprávy