Obama ukončí bojové operace v Iráku v srpnu 2010

Roman Gazdík
27. 2. 2009 18:21
I poté zůstane v zemi 35 až 50 tisíc amerických vojáků, avšak s jiným mandátem
Barack Obama a viceprezident Joe Biden
Barack Obama a viceprezident Joe Biden | Foto: Reuters

Camp Lejeune (Severní Karolína) - Americký prezident Barack Obama představil svůj plán na stažení amerických jednotek z Iráku. Do konce srpna příštího roku chce snížit kontingent ze současných přibližně 142 tisíc na 35 až 50 tisíc.

Půjde o stažení všech bojových jednotek. Nadále pak v Iráku zůstanou poradci, cvičitelé a jednotky určené k "ochraně amerických zájmů" a "protiteroristickým operacím menšího rozsahu".

Americké bojové nasazení v Iráku, které začalo v březnu 2003 invazí a svržením Saddáma Husajna, tak k tomuto datu skončí.

"Vybral jsem časový rozvrh, který naše bojové brigády stáhne během příštích osmnácti měsíců," prohlásil Obama při návštěvě základny námořní pěchoty v Camp Lejeune v Severní Karolíně.

"Řeknu to tak přímo, jak mohu: úderem 31. srpna 2010 naše bojová mise v Iráku skončí."

Irák podle Američanů funguje, jedním z důkazů jsou i nedávné regionální volby, které proběhly takřka bez násilností
Irák podle Američanů funguje, jedním z důkazů jsou i nedávné regionální volby, které proběhly takřka bez násilností | Foto: Reuters

Sedmnáct tisíc vojáků, kteří měli původně zamířit do Iráku, už Obama přesměroval do Afghánistánu, kde se bezpečnostní situace na rozdíl od Iráku zhoršuje.

Trochu moc, ne?

Během kampaně Obama sliboval všechny bojové jednotky ze země stáhnout do šestnácti měsíců od svého nástupu do úřadu, o tři měsíce tak nyní slibovanou dobu prodlouží.

Někteří demokraté však nejsou spokojeni s tím, kolik amerických jednotek v zemi po srpnu 2010 zůstane.

"Když mluvili o 50 tisících, tak to bylo o trochu vyšší číslo, než jsem předpokládal," citovala agentura AP vůdce senátní většiny, demokrata Harryho Reida.

Podobně se vyjádřila i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, rovněž z demokratické strany.¨

Naopak čelní republikáni, včetně Obamova konkurenta z voleb Johna McCaina, plánu vyjádřili podporu.

O rok déle

Těžko je však možné v tomto ohledu Obamu obvinit, že by si nehleděl předvolebních slibů. Během kampaně totiž prohlašoval, že "několik desítek tisíc vojáků" v Iráku ponechá i poté, co během šestnácti měsíců bojové jednotky stáhne.

Místo Iráku tak další vojáci USA nyní zamíří do Afghánistánu
Místo Iráku tak další vojáci USA nyní zamíří do Afghánistánu | Foto: Reuters

Pelosiová, Reid a další však nemusí být příliš znepokojeni. Američané totiž v Iráku o moc déle nepobudou. Podle smlouvy s iráckou vládou musí poslední voják USA odejít do konce roku 2011.

Během války zahynulo v Iráku 4250 amerických vojáků, zcela věrohodné statistiky mrtvých Iráčanů neexistují. Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) a iráckého ministerstva zdravotnictví zahynulo násilnou smrtí v období od začátku invaze v březnu 2003 do června 2006 přibližně 150 tisíc Iráčanů.

 

Právě se děje

Další zprávy