Šéf Pentagonu: Náš hlavní vojenský úkol je Afghánistán

Reuters Pavel Vondra, Reuters
27. 1. 2009 18:24
Z Iráku ale také úplně odejít nemůžeme, tvrdí ministr obrany USA
Robert Gates, americký ministr obrany
Robert Gates, americký ministr obrany | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Největší vojenskou výzvou a zámořskou prioritou číslo jedna je pro administrativu nového amerického prezidenta Baracka Obamy Afghánistán.

Uvedl to v prohlášení adresovaném senátnímu výboru pro ozbrojené služby staronový ministr obrany Robert Gates, který sloužil i pod prezidentem Bushem.

Gates ale zároveň upozornil, že i v Iráku ještě mohou americké jednotky čekat horké chvíle a naznačil, že Spojené státy budou muset v nějaké podobě zůstat v zemi angažovány ještě řadu let.

„Není pochyb, že největší vojenskou výzvou je pro nás v tuto chvíli Afghánistán," uvedl Gates.

„I když půjde nepochybně o dlouhý a náročný boj, můžeme myslím dosáhnout toho, co bych rád považoval za naše strategické cíle: aby afghánský lid neposkytoval útočiště Al-Káidě, aby odmítl vládu Talibanu a aby stál pevně za legitimní vládou, kterou si sám zvolil."

Foto: Aktuálně.cz

Gates připomněl, že loni uzavřený americko-irácký bezpečnostní pakt předpokládá stažení amerických sil z Iráku do konce roku 2011, vyzval ale v této souvislosti k obezřetnosti.

„Ačkoli násilnosti v zemi zůstávají na nízké úrovni, potenciál k opětovnému zhoršení situace tu stále je a je dost možné, že naše jednotky čekají těžké dny," uvedl Gates. „I když se naše vojenská přítomnost bude postupně snižovat, měli bychom být připraveni na to, že v Iráku zůstaneme angažováni ještě mnoho dalších let."

Gates si také postěžoval, že západní snahy o stabilizaci situace Afghánistánu dlouhodobě trpí nedostatečnou koordinovaností.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy