Šéf Pentagonu: Náš hlavní vojenský úkol je Afghánistán

Reuters Pavel Vondra, Reuters
27. 1. 2009 18:24
Z Iráku ale také úplně odejít nemůžeme, tvrdí ministr obrany USA
Robert Gates, americký ministr obrany
Robert Gates, americký ministr obrany | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Největší vojenskou výzvou a zámořskou prioritou číslo jedna je pro administrativu nového amerického prezidenta Baracka Obamy Afghánistán.

Uvedl to v prohlášení adresovaném senátnímu výboru pro ozbrojené služby staronový ministr obrany Robert Gates, který sloužil i pod prezidentem Bushem.

Gates ale zároveň upozornil, že i v Iráku ještě mohou americké jednotky čekat horké chvíle a naznačil, že Spojené státy budou muset v nějaké podobě zůstat v zemi angažovány ještě řadu let.

„Není pochyb, že největší vojenskou výzvou je pro nás v tuto chvíli Afghánistán," uvedl Gates.

„I když půjde nepochybně o dlouhý a náročný boj, můžeme myslím dosáhnout toho, co bych rád považoval za naše strategické cíle: aby afghánský lid neposkytoval útočiště Al-Káidě, aby odmítl vládu Talibanu a aby stál pevně za legitimní vládou, kterou si sám zvolil."

Foto: Aktuálně.cz

Gates připomněl, že loni uzavřený americko-irácký bezpečnostní pakt předpokládá stažení amerických sil z Iráku do konce roku 2011, vyzval ale v této souvislosti k obezřetnosti.

„Ačkoli násilnosti v zemi zůstávají na nízké úrovni, potenciál k opětovnému zhoršení situace tu stále je a je dost možné, že naše jednotky čekají těžké dny," uvedl Gates. „I když se naše vojenská přítomnost bude postupně snižovat, měli bychom být připraveni na to, že v Iráku zůstaneme angažováni ještě mnoho dalších let."

Gates si také postěžoval, že západní snahy o stabilizaci situace Afghánistánu dlouhodobě trpí nedostatečnou koordinovaností.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy