Šéf Pentagonu: Náš hlavní vojenský úkol je Afghánistán

Z Iráku ale také úplně odejít nemůžeme, tvrdí ministr obrany USA
Robert Gates, americký ministr obrany
Robert Gates, americký ministr obrany | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Největší vojenskou výzvou a zámořskou prioritou číslo jedna je pro administrativu nového amerického prezidenta Baracka Obamy Afghánistán.

Uvedl to v prohlášení adresovaném senátnímu výboru pro ozbrojené služby staronový ministr obrany Robert Gates, který sloužil i pod prezidentem Bushem.

Gates ale zároveň upozornil, že i v Iráku ještě mohou americké jednotky čekat horké chvíle a naznačil, že Spojené státy budou muset v nějaké podobě zůstat v zemi angažovány ještě řadu let.

„Není pochyb, že největší vojenskou výzvou je pro nás v tuto chvíli Afghánistán," uvedl Gates.

„I když půjde nepochybně o dlouhý a náročný boj, můžeme myslím dosáhnout toho, co bych rád považoval za naše strategické cíle: aby afghánský lid neposkytoval útočiště Al-Káidě, aby odmítl vládu Talibanu a aby stál pevně za legitimní vládou, kterou si sám zvolil."

Foto: Aktuálně.cz

Gates připomněl, že loni uzavřený americko-irácký bezpečnostní pakt předpokládá stažení amerických sil z Iráku do konce roku 2011, vyzval ale v této souvislosti k obezřetnosti.

„Ačkoli násilnosti v zemi zůstávají na nízké úrovni, potenciál k opětovnému zhoršení situace tu stále je a je dost možné, že naše jednotky čekají těžké dny," uvedl Gates. „I když se naše vojenská přítomnost bude postupně snižovat, měli bychom být připraveni na to, že v Iráku zůstaneme angažováni ještě mnoho dalších let."

Gates si také postěžoval, že západní snahy o stabilizaci situace Afghánistánu dlouhodobě trpí nedostatečnou koordinovaností.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 48 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy