USA otevřely největší ambasádu na světě. Je v Bagdádu

Roman Gazdík
5. 1. 2009 20:00
Komplex americké diplomatické mise se rozkládá na ploše 41 hektarů
Inaugurace nové americké ambasády v Iráku
Inaugurace nové americké ambasády v Iráku | Foto: Reuters

Bagdád - Spojené státy otevřely největší ambasádu na světě. Nachází se v Bagdádu a má symbolizovat novou éru spolupráce mezi oběma zeměmi: konec okupace a začátek vztahu dvou suverénních spojenců.

Není to ambasáda, je to město, říkal v průběhu její stavby známý kritik americké zahraniční politiky Noam Chomsky. A ať už s jeho hodnocením vojenských intervencí USA souhlasíme, či nikoli, čísla mu v případě nového komplexu americké diplomatické mise v Bagdádu dávají za pravdu.

Velvyslanectví se rozkládá na pozemku o rozloze přesahující 41 hektarů, bude zde pracovat 1200 lidí a podle agentury Reuters její vybudování stálo 592 milionů dolarů, tedy jedenáct a půl miliardy korun. Agentura AP udává ještě vyšší číslo, podle jejích údajů stála přes 700 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun).

„Její velikost odráží důležitost bilaterálních vztahů mezi USA a Irákem," řekla Reuters mluvčí ambasády Susan Ziadehová. „Odráží to běžnější poměry. Jde o rozšíření vztahů, protože situace je bezpečnější."

Krátce před inaugurací se zcela změnila i povaha vztahů mezi USA a Irákem. Od prvního ledna již americké jednotky v zemi nepůsobí pod mandátem OSN, ale jsou podřízené podmínkám smlouvy o pobytu cizích ozbrojených sil v zemi (SOFA) vyjednané přímo s iráckou vládou.

Součástí smlouvy bylo i předání správy opevněné Zelené zóny uprostřed Bagdádu Iráčanům. V ní se nacházejí vládní budovy i zahraniční zastupitelství včetně nové ambasády USA.

Dosud obývali američtí diplomaté bývalý palác iráckého diktátora Saddáma Husajna, kam se uchýlili po jeho svržení na jaře 2003.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy