USA otevřely největší ambasádu na světě. Je v Bagdádu

Roman Gazdík
5. 1. 2009 20:00
Komplex americké diplomatické mise se rozkládá na ploše 41 hektarů
Inaugurace nové americké ambasády v Iráku
Inaugurace nové americké ambasády v Iráku | Foto: Reuters

Bagdád - Spojené státy otevřely největší ambasádu na světě. Nachází se v Bagdádu a má symbolizovat novou éru spolupráce mezi oběma zeměmi: konec okupace a začátek vztahu dvou suverénních spojenců.

Není to ambasáda, je to město, říkal v průběhu její stavby známý kritik americké zahraniční politiky Noam Chomsky. A ať už s jeho hodnocením vojenských intervencí USA souhlasíme, či nikoli, čísla mu v případě nového komplexu americké diplomatické mise v Bagdádu dávají za pravdu.

Velvyslanectví se rozkládá na pozemku o rozloze přesahující 41 hektarů, bude zde pracovat 1200 lidí a podle agentury Reuters její vybudování stálo 592 milionů dolarů, tedy jedenáct a půl miliardy korun. Agentura AP udává ještě vyšší číslo, podle jejích údajů stála přes 700 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun).

„Její velikost odráží důležitost bilaterálních vztahů mezi USA a Irákem," řekla Reuters mluvčí ambasády Susan Ziadehová. „Odráží to běžnější poměry. Jde o rozšíření vztahů, protože situace je bezpečnější."

Krátce před inaugurací se zcela změnila i povaha vztahů mezi USA a Irákem. Od prvního ledna již americké jednotky v zemi nepůsobí pod mandátem OSN, ale jsou podřízené podmínkám smlouvy o pobytu cizích ozbrojených sil v zemi (SOFA) vyjednané přímo s iráckou vládou.

Součástí smlouvy bylo i předání správy opevněné Zelené zóny uprostřed Bagdádu Iráčanům. V ní se nacházejí vládní budovy i zahraniční zastupitelství včetně nové ambasády USA.

Dosud obývali američtí diplomaté bývalý palác iráckého diktátora Saddáma Husajna, kam se uchýlili po jeho svržení na jaře 2003.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 43 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 48 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy