USA otevřely největší ambasádu na světě. Je v Bagdádu

Roman Gazdík
5. 1. 2009 20:00
Komplex americké diplomatické mise se rozkládá na ploše 41 hektarů
Inaugurace nové americké ambasády v Iráku
Inaugurace nové americké ambasády v Iráku | Foto: Reuters

Bagdád - Spojené státy otevřely největší ambasádu na světě. Nachází se v Bagdádu a má symbolizovat novou éru spolupráce mezi oběma zeměmi: konec okupace a začátek vztahu dvou suverénních spojenců.

Není to ambasáda, je to město, říkal v průběhu její stavby známý kritik americké zahraniční politiky Noam Chomsky. A ať už s jeho hodnocením vojenských intervencí USA souhlasíme, či nikoli, čísla mu v případě nového komplexu americké diplomatické mise v Bagdádu dávají za pravdu.

Velvyslanectví se rozkládá na pozemku o rozloze přesahující 41 hektarů, bude zde pracovat 1200 lidí a podle agentury Reuters její vybudování stálo 592 milionů dolarů, tedy jedenáct a půl miliardy korun. Agentura AP udává ještě vyšší číslo, podle jejích údajů stála přes 700 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun).

„Její velikost odráží důležitost bilaterálních vztahů mezi USA a Irákem," řekla Reuters mluvčí ambasády Susan Ziadehová. „Odráží to běžnější poměry. Jde o rozšíření vztahů, protože situace je bezpečnější."

Krátce před inaugurací se zcela změnila i povaha vztahů mezi USA a Irákem. Od prvního ledna již americké jednotky v zemi nepůsobí pod mandátem OSN, ale jsou podřízené podmínkám smlouvy o pobytu cizích ozbrojených sil v zemi (SOFA) vyjednané přímo s iráckou vládou.

Součástí smlouvy bylo i předání správy opevněné Zelené zóny uprostřed Bagdádu Iráčanům. V ní se nacházejí vládní budovy i zahraniční zastupitelství včetně nové ambasády USA.

Dosud obývali američtí diplomaté bývalý palác iráckého diktátora Saddáma Husajna, kam se uchýlili po jeho svržení na jaře 2003.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy