Kábul - Tisíce vojáků americké námořní pěchoty spustily nad ránem největší vojenskou operaci v Afghánistánu od nástupu Baracka Obamy do funkce amerického prezidenta.
Cílem útoku River Liberty je získat kontrolu nad údolím řeky Helmand, které je centrem odporu Talibanu a zároveň oblastí, odkud pochází nejvíce světového heroinu.
Jen v letošním roce v této jihoafghánské provincii v bojích zahynulo nejméně 25 britských a amerických vojáků.
Obsadit a komunikovat
Masivní bleskový útok v jižní části země má podle amerických plánů v časovém horizontu hodin dosáhnout toho, o co se vojáci pod velením NATO marně snažili několik let.
Vojáci nemají jen útočit a stáhnout, se, ale obsazená území také udržet, založit na nich základny a komunikovat s místním obyvatelstvem, popsali novou americkou strategii američtí velitelé.
"Kam přijdeme, tam zůstaneme, a kde zůstaneme, tam se také udržíme, budeme stavět a postupně přenášet zodpovědnost za bezpečnost na afghánské síly," dodal podle BBC brigádní generál Larry Nicholson.
Do údolí posetého opiovými a pšeničnými poli ráno přistávala jedna vlna vrtulníků s mariňáky za druhou, reportuje z místa agentura Reuters.
Útoku se má celkem účastnit asi 4000 amerických a 650 afghánských vojáků. To z něj podle oficiálních zdrojů dělá největší nasazení námořní pěchoty od války ve Vietnamu.
Ofenziva má zlepšit bezpečnostní situaci v Afghánistánu před prezidentskými volbami, které proběhnou v srpnu.