Washington - Americký prezident Barack Obama ve středu večer svolal do Bílého domu naléhavou schůzku politických špiček, aby se znovu pokusil dojednat kompromisní řešení, které by zabránilo ochromení činnosti vlády kvůli nedostatku peněz.
Spojené státy od loňského října hospodaří v provizoriu, které Kongres opakovaně prodloužil. Nyní kongresmanům trpělivost došla a poslední provizorium vyprší v pátek.
Obama a viceprezident Joe Biden si do Oválné pracovny pozvali republikánského šéfa Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera a vůdce demokratické většiny v Senátu Harryho Reida. Navzdory optimistickým signálům ale schůzka průlom nepřinesla.
Podle prezidenta se sice podařilo sblížit stanoviska, ale hrozba kolapsu vládních agentur a ohrožení zaměstnání pro 800 000 lidí stále trvá.
Spor o 10 miliard
"Jednání bylo upřímné," komentoval půldruhahodinovou schůzku Reid. "Jsem si jistý, že to nakonec dokážeme. Ještě tam nejsme, ale naděje umírá poslední," dodal.
Podle Boehnera obě strany "čestně vyložily karty na stůl" a díky tomu pokročily. Žádná rozpočtová čísla ale dohodnuta nebyla, potvrdil šéf Sněmovny reprezentantů trvání patu.
V práci budou přes noc místního času pokračovat fiskální experti. Vedení Kongresu se s prezidentem během čtvrtku znovu sejde, aby společně posoudili výsledky jejich práce.
Ve sporu jde o necelých deset miliard dolarů rozpočtových úspor, což je zhruba rozdíl mezi představami republikánů a demokratů. Vyjednavači obou stran se počátkem týdne předběžně dohodli na škrtech ve výši 33 miliard dolarů (563 miliard korun), ale Boehner požaduje úspory ve výši 40 miliard (682 miliard korun).
Bílý dům už prý úřadům začíná rozesílat pokyny, jak v případě nedostatku financí na provoz postupovat. Naposledy americká vláda musela přerušit svou činnost v roce 1996, kdy se tehdejší prezident Bill Clinton odmítl podřídit požadavkům republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů.