Obamova administrativa má peníze jen do pátku

Václav Viták
6. 4. 2011 16:40
Kongres se nemůže dohodnout na výši škrtů pro letošní fiskální rok
Bílý dům se může v pátek ocitnout bez peněz
Bílý dům se může v pátek ocitnout bez peněz | Foto: wikipedia.org

Washington - Obamova administrativa se již potřetí od začátku roku připravuje na krizový režim. A tentokrát vážně.

Vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid a předseda Sněmovny reprezentantů, republikán John Boehner, se v úterý na mimořádném setkání v Bílém domě svolaném prezidentem Barackem Obamou opět nedohodli na výši škrtů v rozpočtu na zbytek fiskálního roku 2011, který končí 30. září.

Ve středu budou sice obě strany jednat dál a možná se znovu sejdou s prezidentem, ale kladný výsledek je už značně nepravděpodobný.

Administrativa má peníze jen do pátku. Kongres v polovině března schválil Bílému domu peníze na tři týdny a toto období nyní končí.

Nebude na platy zaměstnanců

Pokud se Kongres nedohodne do pátku do půlnoci, bude muset Obamova administrativa přejít na omezený pracovní režim, protože nebude mít z čeho vyplácet většinu svých zaměstnanců.

Úřad pro řízení a rozpočet při Bílém domě už v noci z pondělí na úterý nařídil ministrům a šéfům federálních agentur, aby svým manažerům řekli, podle jakých krizových plánů budou postupovat.

Federální vláda zaměstnává téměř 4, 5 milionu lidí, z toho 1,9 milionu civilních.

Jestliže dojde k nejhoršímu, rozdělí se její zaměstnanci na „postradatelné a nepostradatelné".

Vláda zachová činnosti nutné pro národní bezpečnost, jako jsou vojenské operace, řízení letového provozu, fungování federálních věznic, práce policie. Zaměstnanci těchto složek mohou dál chodit do práce.

Zavřeno kvůli zastavení činnosti vlády

Národní parky, kulturní instituce a také federální soudy ale pracovat přestanou. Smithsonův institut už je například připraven tisknout cedule s nápisem "Zavřeno kvůli krizovému režimu vlády", které pak vylepí do oken své budovy.

V době prvního Clintonova funkčního období, kdy kvůli sporům o rozpočet administrativa skutečna téměř měsíc fungovala ve zmíněném krizovém režimu, zastavil úplně činnost například Úřad pro ochranu životného prostředí (EPA), protože nemohl proplácet faktury firmám provádějící likvidaci toxického odpadu.

Soudy přestaly projednávat 3500 řízení o úpadku a celkem 200 000 osob marně čekalo na vyřízení žádosti o pas.

Ministři i úředníci Obamovy administrativy ale zjišťují, že od roku 1995 se opravdu hodně změnilo.

Bill Clinton nemusel řešit, zda jsou webové stránky vládních agentur, e-mail či komunikace prostřednictvím Twitteru postradatelné či ne.

Republikán John Boehner je pod velkkým tlakem konzervativců, aby prosadil co největší škrty
Republikán John Boehner je pod velkkým tlakem konzervativců, aby prosadil co největší škrty | Foto: Reuters

V jeho době také neexistovalo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Jeho činnost je však považována za nutnou pro bezpečnost státu, proto jeho zaměstnanci budou dál působit na letištích v přístavech a na hranicích.

33 nebo 40 miliard?

Příčinou skutečnosti, že Obamova administrativa dostává od března peníze od Kongresu vždy jen na několik týdnů, je spor o výši rozpočtových škrtů v příštích šesti měsících.

Republikáni chtějí nyní omezit výdaje o 44 miliard dolarů, demokraté jsou ochotni přistoupit pouze na 33 miliardy. Radikálové v řadách Republikánské strany žádají dokonce snížení výdajů o 61 miliard dolarů.

Tyto spory jsou však jen malým testem před bitvou o rozpočet na příští fiskální rok, který začíná 1. října, a budou zřejmě určovat podobu kampaně před prezidentskými volbami v roce 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy