Obama pošle do Kábulu 40 tisíc mužů. Chce rychlý konec

Martin Novák Martin Novák
26. 11. 2009 16:25
Prezident USA oznámí posílení jednotek v Afghánistánu příští týden
Do operace v údolí řeky Hilmand na jihu Afghánistánu je nasazeno na 4000 amerických a 650 afghánských vojáků. Cílem je vyrvat oblast z rukou Talibanu.
Do operace v údolí řeky Hilmand na jihu Afghánistánu je nasazeno na 4000 amerických a 650 afghánských vojáků. Cílem je vyrvat oblast z rukou Talibanu. | Foto: Reuters

* Prezident oznámí oficálně rozhodnutí příští týden * Počet amerických vojáků v Afghánistánu stoupn až na 110 tisíc * Posílit je třeba hlavně pozice na jihu a východě Afghánistánu

Washington - Barack Obama nechce, aby se za jeho vlády stal Afghánistán americkým Vietnamem. Tedy válkou, stojící stále víc a víc miliard dolarů a stále víc a víc životů vojáků USA, zatímco konec bojů se ztrácí v nedohlednu.

Příští týden má v projevu, který bude vysílán v přímém televizním přenosu, oznámit vyslání dalších jednotek do Afghánistánu. Očekává se, že jich bude nejméně 30 tisíc a maximálně 40 tisíc.

Proti Talibanu a dalším skupinám povstalců, bojujících proti vládě prezidenta Hamída Karzáího, už nyní stojí v Afghánistánu 68 tisíc amerických vojáků. Těm v zemi pomáhá dalších 42 tisíc příslušníků armád členských zemí NATO, mezi nimi i český kontingent.

Obamova administrativa se domnívá, že výrazné posílení jednotek povede k oslabení povstalců a zmírnění násilí v zemi. A tím i k rychlejšímu návratu všech Američanů domů.

Vojáci USA v Afghánistánu
Vojáci USA v Afghánistánu | Foto: Reuters

Prezident se rozhodl vyslyšet přání velitele amerických sil v  Afghánistánu Stanleye McChrystala. Ten před časem řekl, že bez dalších posil nebude Taliban poražen a v zemi nenastane klid.

"Jsme už v Afghánistánu devátým rokem. Nechceme tam být dalších osm nebo devět let," řekl novinářům mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Noví vojáci budou do Afghánistánu vysílání postupně od začátku roku 2010. Zamíří především do oblastí na jihu a východě Afghánistánu, kde je Taliban nejsilnější a bezpečnostní situace nejhorší.

Americka strategie nyní spočívá ve snaze zajistit bezpečnost silně obydlených oblastí. Naopak z míst řídce zalidněných se vojáci úplně stahují.

  

V televizním projevu Obama také bude chtít přesvědčit stále skeptičtější americkou veřejnost, že válku v Afghánistánu je nutné úspěšně dokončit. Podle průzkumů veřejného mínění se totiž většina Američanů domnívá, že by bylo lepší stáhnout všechny vojáky jak z Iráku, tak z Afghánistánu.

Pokračování války je ovšem drahou záležitostí, obzvláště v době ekonomické krize. 

Pobyt jednoho amerického vojáka v Afghánistánu stojí ročně přibližně milión dolarů. Takže pokud tam Obama pošle 40 tisíc lidí, znamená to částku 40 miliard dolarů na jeden rok.

Foto: Aktuálně.cz

Současné měsíční náklady na válku se pohybují kolem sedmi miliard dolarů.

Americký prezident s rozhodnutím posílit armádu v Afghánistánu váhal tři měsíce. Za to jej kritizovali opoziční republikáni, podle nich jde o projev nerozhodnosti.

Demokraté na takovou kritiku mají odpověď. Za problémy v asijské zemi podle nich může hlavně předchozí republikánský prezident George Bush, který tuto válku podcenil  a věnoval se místo ní hlavně Iráku.

Od října roku 2001, kdy začala invaze do Afghánistánu, zde zatím zahynulo 928 Američanů, 235 Britů, 133 Kanaďanů a po 36 vojácích z Francie a Německa. Česká republika přišla v Afghánistánu o tři muže.

 

Právě se děje

Další zprávy