Obama nevyslyšel žádost Zimbabwe o zrušení sankcí

Roman Gazdík
5. 3. 2009 22:30
Podle Bílého domu je africká země pro zahraniční politiku USA stále nebezpečná
Foto: Reuters

Washington/Harare - Ve svém prvním projevu před zimbabwským parlamentem ve funkci premiéra vyzval ve středu bývalý opoziční vůdce Morgan Tsvangirai západní státy, aby zrušily sankce proti Zimbabwe. Neuplynulo ani pár hodin a americký prezident Barack Obama oznámil, že budou pokračovat.

Jeho předchůdce George W. Bush poprvé uvalil sankce na Zimbabwe v roce 2003 a zesílil je v letech 2005 a 2008. Byly zaměřeny na muže z okolí prezidenta Roberta Mugabeho a na ně napojené společnosti a týkaly se zákazu vydávání víz a zmražení jejich zahraničních kont.

Obama je nyní prodloužil o další rok.

Země na dně

„Vyzývám mezinárodní společenství, aby uznalo naše snahy a všimlo si pokroku, který jsme v tomto ohledu učinili a aby... přistoupilo ke zrušení restriktivních opatření," pronesl Tsvangirai za potlesku poslanců v narážce na nedávné ustavení vlády národní jednoty mezi jeho Hnutím za demokratickou změnu (MDC) a Mugabeho Africkým národním svazem Zimbabwe-Vlasteneckou frontou (ZANU-PF).

Morgan Tsvangirai
Morgan Tsvangirai | Foto: Reuters

Podle Tsvangiraie sankce, které vedly k přiškrcení toku financí od mezinárodních institucí, škodí především zimbabwskému lidu.

Země se nachází ekonomicky na dně, inflace dosáhla neměřitelné výše, nefunguje průmyslová ani zemědělská výroba a investoři ze země odešli kvůli sankcím a ekonomické i politické situaci. Kdysi všemi v regionu obdivované zdravotnictví se potýká s epidemií cholery, která už zabila 4000 lidí.

Prezident Robert Mugabe, který vládne v zemi od roku 1980, viní z ekonomického kolapsu právě západní sankce, donedávna opoziční MDC tvrdí, že za vzniklou situaci může spíše neschopnost a zkorumpovanost prezidentovy kliky.

Hrozba pro USA

Historický okamžik: Morgan Tsvangirai skládá v Harare přísahu do rukou prezidenta Roberta Mugabeho, a stává se tak premiérem ve vládě národní jednoty
Historický okamžik: Morgan Tsvangirai skládá v Harare přísahu do rukou prezidenta Roberta Mugabeho, a stává se tak premiérem ve vládě národní jednoty | Foto: Reuters

Podle Obamovy administrativy USA nemohou podporovat nynější sdílení moci mezi MDC a ZANU-PF, když zůstává Mugabe prezidentem a ve vládě jsou jeho lidé.

„Jednání a politika těchto lidí stále představují neobvyklou a mimořádnou hrozbu zahraniční politice Spojených států," stojí v prohlášení Bílého domu.

Barack Obama také v tomto ohledu prodloužil o jeden rok „stav národního ohrožení", který platí od roku 2003.

Sankce zatím neruší ani Evropská unie, která si chce počkat, jakým způsobem bude dohoda mezi Tsvangiraiem a Mugabem naplňována v praxi. Pravomoci premiéra ve vládě národní jednoty totiž nejsou zcela jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy