Obama jmenoval své zmocněnce pro řešení horkých krizí

Roman Gazdík
23. 1. 2009 11:00
Mitchell a Holbrooke si vysloužili ostruhy na Balkáně a v Severním Irsku
Barack Obama a Richard Holbrooke poslouchají projev George J. Mitchella.
Barack Obama a Richard Holbrooke poslouchají projev George J. Mitchella. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama jmenoval zvláštní vyslance, kteří budou mít na starosti situaci ve dvou krizových oblastech. Jedná se o zkušené veterány, kteří si už v minulosti vysloužili ostruhy v podoobně složitých situacích.

George J. Mitchell pomáhal Clintonově administrativě uzavřít mír v Severním Irsku a Richard Holbrooke za stejného prezidenta podepsal dohody o ukončení bojů v Bosně a Hercegovině.

Holbrooke bude mít nyní na starosti situaci v Afghánistánu a Pákistánu a na Mitchellových bedrech spočine blízkovýchodní mírový proces. I další místa na ministerstvu zahraničí plní bývalí členové administrativy Billa Clintona - v čele s jeho manželkou Hillary - a clintonovská ruka tak bude v americké diplomacii zřejmě velmi cítit.

Každý konflikt lze ukončit

Zdá se, že Obama chce skutečně splnit svůj slib, že se izraelsko-palestinskému mírovému procesu začne věnovat hned od začátku svého působení v úřadě.

Konflikt v Severním Irsku po staletích skončil, říká Mitchell, mír může nastat i na Blízkém východě
Konflikt v Severním Irsku po staletích skončil, říká Mitchell, mír může nastat i na Blízkém východě | Foto: Ondřej Besperát

Mitchell údajně na Blízký východ zamíří hned, jak to bude možné, aby pojistil křehké příměří, které po dvaadvacetidenních bojích v Gaze nyní panuje mezi Izraelem a hnutím Hamás.

"Mír a stabilita na Blízkém východě je v našem národním zájmu," prohlásil Mitchell. "Neexistuje taková věc jako konflikt, který nelze ukončit. Konflikty jsou vytvořeny, vedeny a podporovány lidskými bytostmi. Mohou být ukončeny lidskými bytostmi."

"Nemůžeme ztrácet čas," řekl Obama po jmenování obou zvláštních vyslanců. "Hamás musí ukončit odpalování raket... Spojené státy budou podporovat hodnověrný mechanismus, který zabrání dalšímu pašování, takže se Hamás nebude moci znovu vyzbrojit."

Vojenským cílem izraelské ofenzivy v Gaze bylo právě zastavit palbu raketami z Gazy na izraelské území a skoncovat s pašováním zbraní do pásma skrze tunely pod egyptskou hranicí.

Otevřít hranice

Barack Obama však také důrazně vyzval Izrael, aby otevřel hraniční přechody, což se židovský stát zdráhá udělat. Dovnitř pouští pouze humanitární pomoc, například jídlo nebo léky.

Tunely v Gaze začínají zase fungovat, Izrael si vyhradil právo dalšího útoku
Tunely v Gaze začínají zase fungovat, Izrael si vyhradil právo dalšího útoku | Foto: Reuters

"Hraniční přechody v Gaze musejí být otevřeny, aby mohla dovnitř proudit pomoc a obchodní zboží," prohlásil Obama. "Pomocné programy se musejí dostat k nevinným Palestincům, kteří jsou na nich závislí."

Obama ve středu kvůli situaci v oblasti telefonoval izraelskému premiéru Ehudu Olmertovi. Podle jednoho Olmertova blízkého poradce, se kterým hovořila agentura Reuters, však přechody nebudou plně otevřeny, dokud bude u moci v Gaze hnutí Hamás.

Obě jednostranná příměří vyhlášená v Gaze v neděli zatím až na výjimky drží. Pět Palestinců však bylo v pátek zraněno při ostřelování pobřeží izraelskými loděmi. Na pobřeží Gaza City podle agenturních informací dopadlo několik desítek střel. Dva zranění jsou údajně v kritickém stavu.

K podobnému incidentu došlo i o den dříve. Palbou izraelských lodí byl zraněn jeden muž a jedna dívka.

 

Právě se děje

Další zprávy