Washington - Vojenský střet v Hormuzském průlivu, který je Teherán připraven uzavřít v případě embarga na vývoz íránské ropy, by zcela nepochybně skončil vítězstvím Spojených států. Američané by ale zřejmě utrpěli značné ztráty a přišli o několik válečných plavidel.
Shodli se na tom vojenští experti oslovení deníkem The New York Times.
Na hrozbu Íránu, že zablokuje Hormuzský průliv, zareagoval Washington tím, že by podobný krok v žádném případě nezůstal bez odezvy ze strany USA. Svou odpověď na výhrůžky Teheránu předala americká vláda Íráncům přes blíže nespecifikovaný diplomatický kanál, protože vlastní zastoupení v zemi ajatolláhů Američané nemají.
Generál Martin Dempsey, předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil, už minulý víkend prohlásil, že Spojené státy by zaminovaný průliv znovu nechaly otevřít. A to by v případě íránské blokády mořské cesty, po níž putuje pětina celosvětového exportu ropy, neznamenalo nic jiného než masivní vojenskou akci.
Jak chce Írán ohrozit dodávky ropy? Podívejte se:
Pozor na šílence z Revolučních gard
Hormuzský průliv, mořská úžina mezi Perským a Ománským zálivem, je ve svém nejužším místě široký pouhých padesát kilometrů. Írán jej může poměrně snadno zablokovat, a to zčásti během několika hodin a kompletně za několik dní.
Íránské námořnictvo není zvlášť silné a USA by jej v přímém střetu na otevřeném moři rozdrtily, v úzkém prostoru úžiny by měla ale značnou manévrovací výhodu flotila rychlých člunů, kterou po léta úspěšně budují íránské Revoluční gardy.
Vojenský střet v Hormuzském průlivu přirovnal jeden z vysokých námořních důstojníků USA k "bitce na nože uskutečněné v telefonní budce".
Pokud by chtěly Spojené státy úžinu zaminovanou Íránci znovu zprůjezdnit, musely by použít minolovky a na jejich ochranu nasadit torpédoborce a velké bitevní lodi.
"Pokud se mě zeptáte, o čem přemýšlím celou noc, pak je to Hormuzský průliv a možnost, že zamíříme do Arabského moře," přiznal náčelník námořních operací admirál Jonathan W. Greenert.
Starosti mu činí zejména představa, že by na americké lodi vyslané do úžiny mohlo zaútočit sebevražedné komando. Revoluční gardy mají k dispozici stovky rychlých člunů vyzbrojených raketami a torpédy. V případě, že by na některé plavidlo zaútočily najednou desítky těchto člunů, není jisté, že by se Američanům podařilo všechny včas zničit.
Takhle vypadá íránské vojenské cvičení:
Počítačová simulace takového útoku, kterou v roce 2002 nechalo za 250 milionů dolarů vytvořit ministerstvo obrany USA, dospěla k závěru, že by důsledky íránské akce byly pro americké válečné lodi "zdrcující".
Vojenská rozvědka v této souvislosti varuje zejména před "osobní iniciativou" fanatických velitelů na nižší úrovni, schopných zaútočit za jakýchkoli okolností.
Írán by uškodil především sám sobě
Spojené státy ale věří, že Íránci svou hrozbu nakonec neuskuteční, protože zablokováním Hormuzského průlivu, kterým dopravují ropu a další komodity, by uškodili především vlastnímu hospodářství.
"Nevěřím, že mají chuť obětovat sami sebe," tvrdí někdejší blízký poradce prezidenta Obamy Dennis B. Ross.
Hrozba embarga na vývoz ropy by měla být navzdory vzpurným prohlášením Teheránu dostatečná, pro Írán by dlouhodobá blokáda znamenala ztráty ve výši mnoha desítek miliard dolarů.
Řada analytiků se domnívá, že Teherán se snaží svými výhrůžkami jen vyhnat nahoru ceny suroviny. Již po prvních zprávách o možnosti zablokování Hormuzského průlivu se lehká americká ropa prodávala za sto dolarů za barel.
První náznak toho, že by režim ajatolláhů mohl v celém sporu tlaku Západu nakonec ustoupit, přišel v pátek, kdy Teherán oznámil, že je ochoten pokračovat v přerušených rozhovorech o íránském jaderném programu.
Oznámení o chystaném embargu na export íránské ropy přišlo poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydala zprávu, podle níž Teherán notně pokročil v obohacování uranu. Již v dohledné době by tak měl být schopen získat dostatečné množství štěpné látky nezbytné pro výrobu atomové bomby.