Charleston (USA) - Americký prezident Barack Obama se v pátek v Charlestonu ve státě Jižní Karolína zúčastnil pohřbu reverenda Clementy Pinckneyho, který byl jednou z devíti černošských obětí střelby v místním kostele afroamerické církve.
Na pohřbu Obama pronesl strhující proslov, v němž odsoudil přetrvávající rasismus a varoval před nebezpečím, které představují střelné zbraně. Televize CNN konstatovala, že šlo o jedno z nejemocionálnějších a nejsilnějších Obamových vystoupení.
K rasově motivované střelbě v charlestonském kostele ze 17. června se přiznal jednadvacetiletý běloch Dylann Roof. Obama tři dny po střelbě varoval před "nákazou rasismu" a připomněl potřebu větší regulace prodeje zbraní. Pinckney přitom v roce 2011 coby jihokarolínský senátor hlasoval proti návrhu zákona, který měl umožnit nošení zbraní do kostela.
Ani dnes se šéf Bílého domu politickým deklaracím nevyhnul, ale jeho první slova pronesená ve smuteční řeči patřila především obětem krveprolití a pozůstalým. Pastora Pinckneyho označil za "dobrého muže".
První černošský prezident USA se pak zapojil do debaty o vlajkách Konfederace, které dosud Jižní Karolína toleruje na veřejných budovách. Vlajka samotná prý nemůže způsobit takové vraždění. Amerika ale příliš dlouho přehlížela bolest, kterou vlajka způsobovala, a "minulé nespravedlnosti, které utvářejí i současnost", podotkl Obama k symbolu otrokářských jižanských států z dob americké občanské války v letech 1861-65.
Vlajka konfederace je podle něj připomínkou rasové poroby v Americe a její odstranění by bylo uznáním špatnosti někdejšího otroctví a porušování občanských práv. Bylo by zradou všeho, za co Pinckney bojoval, kdybychom se opět uchýlili k "pohodlnému mlčení" a nevypořádali se s tématy jako rasismus a násilí způsobované střelnými zbraněmi, varoval Obama. Změny ve vztazích mezi rasami však podle něj nenastanou přes noc.
Snad nejčastějším slovem v Obamově projevu, připomínajícím dikcí kázání, však bylo "grace" (milosrdenství). Emocionální vrchol pak nastal, když Obama náhle začal zpívat křesťanskou hymnu Amazing Grace. Vzápětí se k němu připojil celý kostel.
Ještě před příjezdem prezidenta kostelní sbor a dav čítající zhruba 6000 lidí zpívaly na úvod pohřbu spirituály.
Člen jihokarolínského Senátu a Pinckeyho osobní právník Gerald Malloy slíbil, že se postará o jeho dvě dcery a bude prosazovat věci, na nichž Pinckneymu záleželo, jako jsou rovný přístup ke zdravotní péči a sociální spravedlnost. Potlesk vyvolala jeho poznámka, že vraždění náhle vedlo k přehodnocení symbolů otrokářských států.
zdp ank