Obama hlásí úspěch ve válce, pochyby si nechal pro sebe

Zahraničí Zahraničí
16. 12. 2010 13:30
Americký prezident zveřejňuje revidovanou strategii pro válku v Afghánistánu
Američtí vojáci by se měli začít z Afghánistánu stahovat v létě 2011
Američtí vojáci by se měli začít z Afghánistánu stahovat v létě 2011 | Foto: Reuters

Washington - Nejdelší válka v dějinách Spojených států dostává dnes od prezidenta Baracka Obamy revidovanou strategii. Spíš než o oznámení nového přístupu k vedení afghánské války však jde jen o zhodnocení uplynulého roku a výhled na ten příští.

Zatímco v první věci zaujímá americký prezident opatrně optimistické stanovisko, v té druhé není příliš konkrétní.

Podle Obamy se Spojeným státům za poslední rok, tedy od okamžiku, kdy rozhodl o vyslání 30 tisíc nových vojáků do Afghánistánu, podařilo zlepšit bezpečnostní situaci v zemi a je tedy možné v létě příštího roku zahájit proces postupného stahování amerických jednotek ze země.

Příslib to je však velmi neurčitý, Obama neříká, jak rychle by mělo stahování probíhat a kolik vojáků vlastně v průběhu příštího roku Afghánistán opustí. Místo na červen 2011 se administrativa začala už od podzimu soustřeďovat na konec roku 2014, kdy mají mezinárodní jednotky předat dohled nad bezpečností v zemi místní armádě a policii.

Vláda versus zpravodajské služby

V Afghánistánu se v současnosti nachází zhruba 100 tisíc amerických vojáků, většinu z nich přitom vyslal do země už prezident Obama.

Strategie, kterou od konce léta uvádí v život generál David Petraeus, podle administrativy zastavila nástup ozbrojenců Talibánu, a to navzdory tomu, že počet násilných útoků se v průběhu letošního roku dostal na nejvyšší hodnoty. Obama a jeho experti si pochvalují také množství zlikvidovaných vůdců Al-Káidy a lepší spolupráci s vládou v Pákistánu.

Optimismus vlády je v poměrně ostrém kontrastu se závěry amerických zpravodajských služeb. Deník New York Times v týdnu informoval o tom, že tajné služby nevidí naději na úspěch v Afghnistánu, a to do doby, než Pákistán zlikviduje útočiště Talibánu na své straně hranice.

Vláda v Islamábádu se podle nich zatím k zásahu neodhodlala. Ozbrojenci údajně bez obtíží přecházejí pákistánsko-afghánskou hranici.

Talibán uznává nezdary

Zlepšení v bezpečnostní situaci zejména v provincii Kandahár přesto přiznávají i Afghánci, dokonce včetně velitelů Talibánu. Podle deníku New York Times jsou bojovníci hnutí demoralizováni a nedaří se nabírání nových. Talibán se byl nucen vůbec poprvé stáhnout z bezprostředního okolí města Kandahár, které bylo dlouhou dobu ohniskem odporu povstalců.

"Vláda má v tuto chvíli navrch," řekl v telefonickém rozhovoru pro New York Times jeden z velitelů Talibánu. Varoval však, že jejich ústup je pouze taktický a v okamžiku, kdy se začnou americké jednotky z oblasti stahovat, Talibánci se vrátí.

Právě tohoto vývoje se také obávají velitelé NATO.

Soukromé pochyby Obamy

Místní obyvatelé údajně požadují, aby americké jednotky z oblasti neodcházely. Spolupracovníci generála Petrauese to považují za klíčový úspěch, neboť podpora místního obyvatelstva je pro jejich protipovstaleckou strategii rozhodující.

Podpora zahraničních jednotek je přesto v Afghánistánu pouze lokálním fenoménem. Při průzkumu v celé zemi se pro jejich co nejrychlejší odchod vyslovilo 55 procent obyvatel.

Podle informací, které unikly z vnitřních debat v Bílém domě, má prezident Obama stran dalšího postupu v Afghánistánu pochybnosti, z vnitropolitického pohledu však považuje za prospěšné pokračovat v dosavadním kursu.

Má na své straně jak generála Petrause, tak většinu opozičních republikánů, a opozice uvnitř jeho Demokratické strany neprotestuje nijak hlasitě.

 

Právě se děje

Další zprávy