Accra (Ghana) - Po půl roce funkčního období nového amerického prezidenta se obyvatelé subsaharské Afriky konečně dočkali.
Barack Obama nejdříve dvakrát navštívil Evropu a podnikl turné po Blízkém východě, nyní však zamířil i sem. A k rozhořčení Keňanů si nevybral jejich zemi, odkud pochází Obamův otec, ale přiletěl do Ghany.
Proč se rozhodl pro třiadvacetimilionovou zemi v Guinejském zálivu, osvětlil po rozhovorech s ghanským prezidentem.
"Domnívám se, že Ghana může být mimořádným vzorem pro celou Afriku v tom, jak dosáhnout úspěchu," prohlásil Obama v prezidentském paláci v Accře, který byl kdysi sídlem evropských obchodníků s otroky. Obama ocenil demokratické volby, mírumilovné předání moci a ekonomické reformy.
V dřívějším interview pro server AllAfrica.com připustil, že to se o Keni říci nedá. Povolební násilí na přelomu let 2007 a 2008 si tam vyžádalo více než tisíc obětí a ani po vzniku vlády národní jednoty nedošlo ke smíření rivalů Mwaie Kibakiho a Raily Odingy.
Obama v projevu před ghanským parlamentem slíbil, že bude pokračovat v politice svého předchůdce George Bushe a Spojené státy i pod jeho vedením budou podporovat boj s AIDS a dalšími nemocemi trápícími kontinent, jako je malárie nebo tuberkulóza.
Americký prezident zároveň zdůraznil, že USA budou podporovat demokratický vývoj v Africe. "Historie nabízí jasný verdikt: vlády, které respektují vůli lidu, vedou ekonomicky úspěšnější a stabilnější země než vlády, které tuto vůli nerespektují," řekl Obama ghanským poslancům.
Ti přijali jeho projev s nadšením: ještě před jeho začátkem skandovali Obamův volební slogan "Yes, We Can".
Ostrov stability
Ghana je jedním z ostrůvků relativní stability na neklidném západoafrickém pobřeží. Sierra Leone, Libérie a Pobřeží slonoviny, Guinea-Bissau je ovládána drogovými gangy a armádu tu nedávno zavraždila prezidenta. Nigérií zmítá povstání v deltě Nigeru. Relativní stabilitě se těší Benin a sousední Togo.
"Dává to smysl, že Obama chtěl jet do Ghany. Protože Ghana je vše, čím my nejsme," napsala novinářka Ayisha Osoriová v nigerijském deníku This Day. "Ghana je zářným příkladem západoafrické země, kde došlo ke změně a daří se jí dobře."
Ghana se může pochlubit i dalšími úspěchy. Podle statistik Světové banky například snížila mezi lety 1992 a 2006 míru chudoby (počet lidí žijících za méně než dva dolary na den) z 52 procent na 28 procent a od roku 2001 roste její ekonomika ročně o více než 5 procent.
Podle odborníků je však stále co zlepšovat. Například Index lidského rozvoje OSN (HDI), který se pokouší vyjádřit celkovou kvalitu života pomocí údajů o chudobě, gramotnosti, přístupu k vzdělání, průměrné délky života, příjmů na osobu, míry chudoby apod., zařadil Ghanu na 142 místo ze 179 zemí. Stát také tvrdě zasáhla globální krize.
Pokorný prezident
Obama si vzal zřejmě ponaučení z kritiky svého projevu k muslimskému světu. Pronesl ho na počátku června v Egyptě, kterému vládne autoritativní prezident Husní Mubarak potlačující opozici.
Svůj nynější projev, ve kterém má představit politiku USA vůči Africe, tak Obama pronese v o dost demokratičtější zemi.
"Prezident Obama je tím nejpokornějším prezidentem, o kterém jsem kdy slyšela. Doufám, že jeho návštěva Ghany se stane symbolem. My Ghaňané i ostatní Afričané doufáme, že prezident Obama se nám bude snažit věci ulehčit. Jsme totiž také lidé," řekla Aktuálně.cz třiadvacetiletá obyvatelka Accry Martha Wilhemina Apapová.
"I Afričané si zaslouží respekt, děkujeme bohu, že se stal prezidentem a že myslí na Ghanu a celou Afriku," dodává žena, která se v současné době uchází o práci v cestovní agentuře.
Jak se však předpokládalo, není Afrika v Obamově prezidentské agendě prioritou. V zahraniční politice se vedle řešení hospodářské krize a reformy mezinárodních finančních institucí zabývá především válkami v Iráku a Afghánistánu, blízkovýchodním konfliktem a jaderným a raketovým programem Severní Koreje.
Obama přesto po setkání s ghanským prezidentem ujišťoval, že Afrika nezůstane stranou jeho zájmu.
"Chtěl jsem po summitu G8 a návštěvě Moskvy přijet do africké země, abych dal najevo, že Afrika nebude od světového dění izolována," prohlásil Obama.
Afrika není prioritou
V případě Afriky zatím učinil pouze dvě věci. Zvláštním vyslancem pro Súdán, který se bude snažit vypořádat s humanitární krizí v Dárfúru a konflikty v relativně samostatném Jižním Súdánu, v březnu jmenoval svého přítele, generála Scotta Grationa.
Stejný měsíc obnovil sankce proti Zimbabwe - přestože tam vznikla vláda národní jednoty, ve které zasedl i bývalý opoziční předák Morgan Tsvangirai, kterého Obama podporuje.
Tsvangirai, jenž volá po zrušení sankcí vůči ekonomicky zdevastované zemi, se v červnu vydal na turné po Evropě a USA, aby za ukončení sankčního režimu a zahraniční pomoc loboval. Úspěšnější než v EU (200 milionů dolarů) a v USA (73 milionů) však byl u čínské vlády. Ta mu nabídla pomoc ve výši téměř 950 milionů dolarů.
Ve svém projevu před ghanským parlamentem bude Obama zdůrazňovat důležitost vzdělání, technologií a demokratických institucí pro rozvoj chudých států. Americký prezident chce také Africe pomoci zvýšit produktivitu zemědělských plodin.