Obama byl povolán k soudu v Chicagu jako porotce, jeho příchod vyvolal pozdvižení

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2017 18:21
Velkou pozornost vyvolal ve středu u soudu v Chicagu příchod bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, který tam byl povolán jako porotce. Účast v porotě, která je vybírána náhodně elektronickým losováním z řad občanů, je v USA povinná. Soud nakonec Obamu spolu s několika dalšími porotci služby v porotě náhodným výběrem zprostil. Někdejší prezident ještě před odchodem poděkoval všem, že se stejně jako on rozhodli vyslyšet občanskou povinnost. Exprezidentova mluvčí Katie Hillová později doplnila, že Obama považuje za nejdůležitější funkci americké demokracie roli občana a že účast v porotě je jádrem občanské povinnosti.
Bývalý americký prezident Barack Obama přichází k soudu v Chicagu, kam byl povolán jako porotce.
Bývalý americký prezident Barack Obama přichází k soudu v Chicagu, kam byl povolán jako porotce. | Foto: Reuters

Washington - Někdejší americký prezident Barack Obama vyvolal ve středu pozdvižení u soudu v Chicagu, kam byl povolán jako porotce. Soud nakonec ale jeho služby nevyužil a Obama justiční budovu po krátké době opustil, napsal ve čtvrtek portál BBC. Účast v porotě, která je vybírána náhodně elektronickým losováním z řad občanů, je v USA povinná.

Obama je s Chicagem, kde vlastní dům, dlouhodobě spjatý, v minulosti na místní univerzitě přednášel ústavní právo. Když na něj nyní občanská povinnost účasti v porotě připadla, rozhodl se ji splnit.

K soudu přijel ze svého chicagského domu za doprovodu ochranky. V hale se pak pozdravil s ostatními porotci, zaměstnanci soudu a také s novináři, kteří na místě čekali. Zhlédl rovněž instruktážní video o službě v porotě.

Úřad soudu ale následně oznámil, že Obama byl spolu s několika dalšími původně povolanými porotci této služby náhodným výběrem zproštěn. Někdejší prezident ještě před odchodem poděkoval všem, že se stejně jako on rozhodli vyslyšet občanskou povinnost.

Později pak exprezidentova mluvčí Katie Hillová v prohlášení uvedla, že Obama považuje za nejdůležitější funkci americké demokracie roli občana a že účast v porotě je jádrem občanské povinnosti.

Pro Obamu to není poprvé, co byl soudem vybrán jako porotce. Stalo se tak již v roce 2010 během jeho prvního prezidentského mandátu. Ke splnění této služby si ale vyjednal odklad. Jako omluvu tehdy soudu uvedl, že na požadovaný termín má již dříve dohodnutou schůzku s kurdskými představiteli z Iráku.

V roce 2015 povinnost účasti v porotě připadla i na Obamova republikánského předchůdce George Bushe mladšího, který byl povolán k soudu v Dallasu. Po příjezdu byl tehdy podobně jako Obama uvolněn. Stejně tak byl této služby zproštěn v roce 2013 bývalý demokratický prezident Bill Clinton, který se měl v New Yorku jako porotce zúčastnit jednání v případu přestřelky gangů.

Barack Obama jde do prezidentského důchodu. Podívejte se na 10 vážných, ale spíše nevážných momentů, v nichž byl během výkonu funkce hlavní postavou. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy