Kábul - Nejméně šest mrtvých si vyžádal útok sebevražedného atentátníka, který v afghánském hlavním městě Kábulu zaútočil krátce po odletu amerického prezidenta Baracka Obamy.
K útoku na východě města se přihlásili povstalci z hnutí Tálibán. Jeho mluvčí Zabiulláh Mudžáhid později v prohlášení uvedl, že atak byl protestem proti přítomnosti Obamy a reakcí na podpis smlouvy o strategickém partnerství mezi USA a vládou prezidenta Hamída Karzáího.
Exploze se odehrála na silnici směrem na Dželálábád na východě města u areálu, kde jsou ubytováni cizinci. Čtyři lidé zahynuli v projíždějícím autě, o život přišel také jeden kolemjdoucí a strážce jedné z budov.
Zatím není jasné, kolik výbuchů celkem bylo. Agentura AFP informuje o dvou explozích, agentura AP dokonce o třech a následné střelbě.
Obamova přepadovka
Pár hodin předtím Obama odletěl ze základny Bagrám asi 50 kilometrů od Kábulu.
Americký prezident přiletěl v úterý večer na neočekávanou návštěvu Afghánistánu rok po usmrcení šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina. Strávil v zemi v noci na dnešek asi šest hodin.
S afghánským prezidentem Karzáím podepsal dohodu, podle níž by v zemi měl zůstat omezený počet amerických vojáků i po stažení současného mnohatisícového kontingentu v roce 2014.
K vojákům držel Obama řeč přímo na základně Bagrám. Prohlásil, že rok po zabití Usámy bin Ládina je porážka teroristické sítě Al-Káidy na dosah. "Americké jednotky zdecimovaly vedení Al-Káidy. Naším cílem je zničení Al-Káidy a jsme na cestě, abychom to udělali," uvedl.
Uznal, že mnoho Američanů je válkou v Afghánistánu unaveno. "Ale musíme dokončit práci, kterou jsme v Afghánistánu začali a ukončit tuto válku odpovědně," řekl.
Projev v Kábulu ve 4 ráno - pro USA
Obama sice hovořil v Kábulu, jeho řeč byla však vzhledem k blížícím se podzimním prezidentským volbám zaměřena na domácí publikum. Pronesl ji v hlavním vysílacím čase ve Spojených státech, zatímco v Afghánistánu byly čtyři hodiny ráno.
Obama přiletěl na předem neohlášenou návštěvu do Afghánistánu rok po smrti bin Ládina, kterého zabilo americké komando v sousedním Pákistánu. Operace proti bin Ládinovi je v posledních dnech také klíčovým bodem jeho kampaně před listopadovými prezidentskými volbami.
Jeho republikánský protikandidát Mitt Romney řekl, že je "naprosto příhodné", když Obama mluví o zásluhách spojených s likvidací bin Ládina, ale kritizoval ho současně, že celou věc politizuje.