O výsledku polských voleb rozhodne venkov

Lenka Málková
10. 9. 2007 14:20
Kaczyński "krade" hlasy Sebeobraně
Zemědělství zaměstnává každého čtvrtého Poláka.
Zemědělství zaměstnává každého čtvrtého Poláka. | Foto: Ondřej Besperát

Varšava - Předvolební kampaň odstartovala v Polsku okamžitě po rozpuštění Sejmu. Premiér Jaroslav Kaczyński vyrazil na venkov. Věří, že mezi zemědělci získá dostatek hlasů, aby mohl opět sestavit vládu.

V Polsku žije ve venkovských oblastech téměř 40 procent obyvatel a každý čtvrtý Polák pracuje v zemědělství. Předvolební kampaň zaměřená na tuto skupinu polských obyvatel tak není špatným tahem.

Solidarita s venkovem je nutností

Na víkendovém kongresu zemědělců ve městě Wierzchoslawice Kaczyński prohlásil, že "bez vstřícného postoje k venkovu nebude v Polsku panovat potřebná solidarita".

Snaží se tak sebrat další hlasy populistické Sebeobraně exministra zemědělství Andrzeje Leppera, o které se nepředpokládá, že bude schopna překročit pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu.

Odradit by mohla také příznivce Polské zemědělské strany, s jejíž koalicí počítá zatím opoziční, liberální Občanská platforma. Premiér na ni ostře zaútočil v televizním projevu, když jí vytkl, že se není schopna postarat o své občany, ale bohatým oligarchům dovolí vše.

Plány opozice hatí sjednocení levice

Pro předsedu liberálů Donalda Tuska není pozitivní ani snaha polské levice o sjednocení. Ve volbách její představitelé vytvoří alianci LiD (Levice a Demokrati), jejímiž členy jsou Svaz demokratické levice (SLD) a Demokratická strana (PD).

Tváří levice se včera oficiálně stal bývalý prezident Alexander Kwaśniewski. Podle jeho slov by se LiD mohla stát největším překvapením voleb. Politologové ale upozorňují, že Poláci ještě nezapomněli na korupční aféry předchozích levicových vlád.

Průzkumy veřejného mínění dávají postkomunistické levicové alianci třetí místo za konzervativním Právem a spravedlností (31 procent) a opoziční liberální Občanskou platformou (25 procent). Podle průzkumů má levice šanci získat 11 až 16 procent.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy