O výsledku polských voleb rozhodne venkov

Lenka Málková
10. 9. 2007 14:20
Kaczyński "krade" hlasy Sebeobraně
Zemědělství zaměstnává každého čtvrtého Poláka.
Zemědělství zaměstnává každého čtvrtého Poláka. | Foto: Ondřej Besperát

Varšava - Předvolební kampaň odstartovala v Polsku okamžitě po rozpuštění Sejmu. Premiér Jaroslav Kaczyński vyrazil na venkov. Věří, že mezi zemědělci získá dostatek hlasů, aby mohl opět sestavit vládu.

V Polsku žije ve venkovských oblastech téměř 40 procent obyvatel a každý čtvrtý Polák pracuje v zemědělství. Předvolební kampaň zaměřená na tuto skupinu polských obyvatel tak není špatným tahem.

Solidarita s venkovem je nutností

Na víkendovém kongresu zemědělců ve městě Wierzchoslawice Kaczyński prohlásil, že "bez vstřícného postoje k venkovu nebude v Polsku panovat potřebná solidarita".

Snaží se tak sebrat další hlasy populistické Sebeobraně exministra zemědělství Andrzeje Leppera, o které se nepředpokládá, že bude schopna překročit pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu.

Odradit by mohla také příznivce Polské zemědělské strany, s jejíž koalicí počítá zatím opoziční, liberální Občanská platforma. Premiér na ni ostře zaútočil v televizním projevu, když jí vytkl, že se není schopna postarat o své občany, ale bohatým oligarchům dovolí vše.

Plány opozice hatí sjednocení levice

Pro předsedu liberálů Donalda Tuska není pozitivní ani snaha polské levice o sjednocení. Ve volbách její představitelé vytvoří alianci LiD (Levice a Demokrati), jejímiž členy jsou Svaz demokratické levice (SLD) a Demokratická strana (PD).

Tváří levice se včera oficiálně stal bývalý prezident Alexander Kwaśniewski. Podle jeho slov by se LiD mohla stát největším překvapením voleb. Politologové ale upozorňují, že Poláci ještě nezapomněli na korupční aféry předchozích levicových vlád.

Průzkumy veřejného mínění dávají postkomunistické levicové alianci třetí místo za konzervativním Právem a spravedlností (31 procent) a opoziční liberální Občanskou platformou (25 procent). Podle průzkumů má levice šanci získat 11 až 16 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy