Dohoda o základně mezi Polskem a USA je na spadnutí

Red Zah, ČTK
29. 8. 2007 18:00
Za pár týdnů se může podepisovat smlouva
Spojené státy chtějí umístit v Polsku deset protiraketových střel jako součást ochranného deštníku, který má chránit USA a část Evropy před případným útokem zemí, jako je Írán.
Spojené státy chtějí umístit v Polsku deset protiraketových střel jako součást ochranného deštníku, který má chránit USA a část Evropy před případným útokem zemí, jako je Írán. | Foto: repro Aktuálně.cz

Varšava - Vyjednávání mezi USA a Polskem o umístění části amerického protiraketového systému na polském území se údajně blíží ke konci. Dohoda je otázkou týdnů.

Hlavní polský vyjednávač, náměstek ministryně zahraničí Witold Waszczykowski potvrdil listu Dziennik, že většina podmínek pro vybudování protiraketového štítu v Polsku by mohla být přijata během dalšího kola rozhovorů, plánovaného na 6. září.

Text bude hotov za pár týdnů

"Budu se snažit během několika týdnů dohodnout text všech dokumentů," řekl Waszczykowski a dodal, že se rýsuje i kompromis ve sporné otázce poskytnutí moderní americké výzbroje.

"Američané se zavážou, že pokud se objeví ohrožení, předají Polsku nezbytnou výzbroj, včetně (protiraketových baterií) Patriotů," dodal.

Spojené státy chtějí umístit v Polsku deset protiraketových střel jako součást ochranného deštníku, který má chránit USA a část Evropy před případným útokem zemí, jako je Írán. Druhou část štítu v podobě radaru chtějí Spojené státy postavit v České republice. 

Záměr však vadí Rusku, které v něm vidí ohrožení svých zájmů a bezpečnosti a chystá se přijmout protiopatření. Právě kvůli ruské reakci se Varšava dožaduje Patriotů. 

Exministr obrany Sikorski žádá o čas

Proti rychlému uzavření dohody s USA se však postavil senátor Radoslaw Sikorski, který donedávna býval ministrem obrany. Smlouva by podle něj měla být uzavřena až po volbách, o jejichž uspořádání má zanedlouho rozhodovat parlament.

Listu Dziennik řekl, že premiér, jehož vláda nemá v parlamentu většinu, nemůže rozhodovat o vstupu cizí armády na území země. A také tvrdí, že nabídka Američanů není pro Polsko výhodná.

"Vláda by ji neměla akceptovat, a to tím spíše, že má malou podporu obyvatel pro tuto záležitost," řekl.

Poslanci se sejdou v září

Sejm, dolní komora parlamentu, má 7. září rozhodovat o návrhu na své rozpuštění, po kterém by následovaly předčasné volby.

Argumenty bývalého ministra obrany bagatelizuje Waszczykowski. "Nepřehánějme, nebudou tu cizí vojska. Mluvíme o 200 civilistech a vojenských specialistech," uvedl. 

Smlouva podle vyjednávače bude obsahovat mechanismus automatických konzultací s Američany v případě ohrožení Polska, po čemž by následovala dodávka nezbytné výzbroje. 

"V současné době se dohadujeme, zda taková potřeba již existuje, či nikoliv. My již jisté ohrožení vidíme, oni o něco méně," řekl listu nejmenovaný člen vyjednávacího týmu. 

Co na to Rusko?

Rozhodující bude zřejmě stanovisko Ruska; zda Moskva přejde od hrozeb k činům a umístí v Bělorusku a okolí Kaliningradu rakety namířené na Polsko. 

Premiér Jaroslaw Kaczyński ještě nerozhodl, zda se o smlouvě o americké základně bude v Sejmu vůbec hlasovat. "Varuji před pominutím procesu ratifikace v tak klíčové věci. To by jen dodalo munici jejím odpůrcům," zdůraznil Sikorski.

Podle polských vyjednavačů bude zanedlouho podepsána s USA i smlouva o vojenské spolupráci. Ta má zvýšit záruky bezpečnosti, které Spojené státy dají Polsku v rámci NATO. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy