Dohoda o základně mezi Polskem a USA je na spadnutí

Red Zah, ČTK
29. 8. 2007 18:00
Za pár týdnů se může podepisovat smlouva
Spojené státy chtějí umístit v Polsku deset protiraketových střel jako součást ochranného deštníku, který má chránit USA a část Evropy před případným útokem zemí, jako je Írán.
Spojené státy chtějí umístit v Polsku deset protiraketových střel jako součást ochranného deštníku, který má chránit USA a část Evropy před případným útokem zemí, jako je Írán. | Foto: repro Aktuálně.cz

Varšava - Vyjednávání mezi USA a Polskem o umístění části amerického protiraketového systému na polském území se údajně blíží ke konci. Dohoda je otázkou týdnů.

Hlavní polský vyjednávač, náměstek ministryně zahraničí Witold Waszczykowski potvrdil listu Dziennik, že většina podmínek pro vybudování protiraketového štítu v Polsku by mohla být přijata během dalšího kola rozhovorů, plánovaného na 6. září.

Text bude hotov za pár týdnů

"Budu se snažit během několika týdnů dohodnout text všech dokumentů," řekl Waszczykowski a dodal, že se rýsuje i kompromis ve sporné otázce poskytnutí moderní americké výzbroje.

"Američané se zavážou, že pokud se objeví ohrožení, předají Polsku nezbytnou výzbroj, včetně (protiraketových baterií) Patriotů," dodal.

Spojené státy chtějí umístit v Polsku deset protiraketových střel jako součást ochranného deštníku, který má chránit USA a část Evropy před případným útokem zemí, jako je Írán. Druhou část štítu v podobě radaru chtějí Spojené státy postavit v České republice. 

Záměr však vadí Rusku, které v něm vidí ohrožení svých zájmů a bezpečnosti a chystá se přijmout protiopatření. Právě kvůli ruské reakci se Varšava dožaduje Patriotů. 

Exministr obrany Sikorski žádá o čas

Proti rychlému uzavření dohody s USA se však postavil senátor Radoslaw Sikorski, který donedávna býval ministrem obrany. Smlouva by podle něj měla být uzavřena až po volbách, o jejichž uspořádání má zanedlouho rozhodovat parlament.

Listu Dziennik řekl, že premiér, jehož vláda nemá v parlamentu většinu, nemůže rozhodovat o vstupu cizí armády na území země. A také tvrdí, že nabídka Američanů není pro Polsko výhodná.

"Vláda by ji neměla akceptovat, a to tím spíše, že má malou podporu obyvatel pro tuto záležitost," řekl.

Poslanci se sejdou v září

Sejm, dolní komora parlamentu, má 7. září rozhodovat o návrhu na své rozpuštění, po kterém by následovaly předčasné volby.

Argumenty bývalého ministra obrany bagatelizuje Waszczykowski. "Nepřehánějme, nebudou tu cizí vojska. Mluvíme o 200 civilistech a vojenských specialistech," uvedl. 

Smlouva podle vyjednávače bude obsahovat mechanismus automatických konzultací s Američany v případě ohrožení Polska, po čemž by následovala dodávka nezbytné výzbroje. 

"V současné době se dohadujeme, zda taková potřeba již existuje, či nikoliv. My již jisté ohrožení vidíme, oni o něco méně," řekl listu nejmenovaný člen vyjednávacího týmu. 

Co na to Rusko?

Rozhodující bude zřejmě stanovisko Ruska; zda Moskva přejde od hrozeb k činům a umístí v Bělorusku a okolí Kaliningradu rakety namířené na Polsko. 

Premiér Jaroslaw Kaczyński ještě nerozhodl, zda se o smlouvě o americké základně bude v Sejmu vůbec hlasovat. "Varuji před pominutím procesu ratifikace v tak klíčové věci. To by jen dodalo munici jejím odpůrcům," zdůraznil Sikorski.

Podle polských vyjednavačů bude zanedlouho podepsána s USA i smlouva o vojenské spolupráci. Ta má zvýšit záruky bezpečnosti, které Spojené státy dají Polsku v rámci NATO. 

 

Právě se děje

Další zprávy