OSN uvalila nové sankce na Severní Koreu. Jde o odplatu za raketové testy

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2017 22:33
Rada bezpečnosti OSN v sobotu jednomyslně schválila návrh USA na nové sankce vůči KLDR. Na jejich základě může Pchjongjang přijít asi o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. Informovala o tom agentura Reuters. OSN tak reaguje na jaderný program severokorejského režimu. Jen v červenci testovala KLDR dvě balistické střely.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

New YorkRada bezpečnosti OSN v sobotu jednomyslně schválila návrh USA na uvalení nových sankcí na Severní Koreu.

Důvodem jsou dva nedávné severokorejské raketové testy.

"Severní Korea je stále nebezpečnější. Další opatření jsou nutná," uvedla k novým sankcím americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

Na základě dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. 

Sobotní rezoluce RB OSN uvaluje sankce na vývoz uhlí, železa, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů. Výnosy z jejich vývozu přinášejí severokorejskému režimu zhruba jednu miliardu dolarů (22 miliard korun) ročně. Právě taková suma tvoří třetinu celkových ročních příjmů z vývozu.

Rezoluce zakazuje také státům vydávat nová vstupní a pracovní povolení Severokorejcům, což je dalším zdrojem peněz pro režim vůdce Kim Čong-una.

Nejnovější rezoluce je už osmým takovým dokumentem, který RB OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Žádaný účinek ale neměla žádná z nich. Pchongjang navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových testech.

"Násilné pohrdání sankcemi"

Začátkem července pak poprvé úspěšně vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu. Americká armáda následně potvrdila, že Severní Korea skutečně odpálila nový druh rakety, kterým je schopná zasáhnout Aljašku.

Schválená desetistránková rezoluce odsuzuje velmi ostře nejnovější severokorejské raketové testy. Označuje je za "násilné a nezastírané pohrdání" dosavadními rezolucemi.

Rezoluce uvaluje navíc zákaz cestování na devět Severokorejců, kteří se podílejí na bankovních a vojenských obchodech. Jejich majetek stejně jako aktiva čtyř severokorejských podniků, včetně dvou bank a jedné pojišťovny, byl zmrazen. Na devět Severokorejců se vztahuje také zákaz cestování. 

Severní Korea bude "těžce zasažena", dodala k tomu Haleyová.

Čínský vyslanec při OSN Liu Jieyi vyzval Severní Koreu, aby zastavila akce, které by mohly vést k další eskalaci napětí na Korejském poloostrově.

Znovu také apeloval na Jižní Koreu, aby se vzdala zprovozňování odpalovacích zařízení amerického protiraketového systému THAAD na svém území a demontovala už rozmístěná zařízení. Peking je přesvědčen, že rozmístění systému THAAD bezpečnostní obavy Jižní Koreje nevyřeší. Podle Pekingu to věci pouze zkomplikuje.

Pořádný aplaus. KLDR slavila vypuštění rakety, tleskal si i sám Kim Čong-un | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy