V Manile se sešly diplomatické špičky, USA a Jižní Korea ocenily nové přísné sankce vůči KLDR

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 8. 2017 11:01
Rada bezpečnosti OSN v sobotu jednomyslně schválila návrh USA na nové sankce vůči KLDR. Na jejich základě může Pchjongjang přijít asi o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. Informovala o tom agentura Reuters. OSN tak reaguje na jaderný program severokorejského režimu. Jen v červenci testovala KLDR dvě balistické střely. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson a šéfka jihokorejské diplomacie Kang Kjong-wha se shodli na tom, že jde o dobrý postup.
Rex Tillerson.
Rex Tillerson. | Foto: Reuters

Manila - Nové přísné sankce Rady bezpečnosti OSN proti Severní Koreji jsou dobrým výsledkem, shodli se v neděli v Manile americký ministr zahraničí Rex Tillerson a šéfka jihokorejské diplomacie Kang Kjong-wha. Čínský ministr zahraničí Wang I označil opatření za adekvátní odpověď na nedávné raketové testy KLDR a vyzval k jednáním s Pchjongjangem. Dodal, že severokorejského ministra zahraničí Ri Jong-hoa v neděli při schůzce ve filipínské metropoli vyzval, aby se KLDR sankcím podřídila a zdržela se provokací, včetně raketových zkoušek.

Oba asijští státníci se sešli na okraj schůzky zemí jihovýchodní Asie sdružených v organizaci ASEAN. Podle agentury Reuters se vřele přivítali. Wang I ale nechtěl po jednání říci, co mu jeho severokorejský protějšek sdělil. Po setkání podle agentury AFP také řekl, že Severní Koreji by prospělo, kdyby přijala "dobré a inteligentní rozhodnutí".

Opatření vůči Severní Koreji schválila RB OSN v sobotu, jde o dosud nejtvrdší sankce. Na jejich základě může země přijít o zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. Odhlasování sankcí v neděli ocenil i americký prezident Donald Trump.

Podle ministra Wang I se situace na Korejském poloostrově dostala do klíčové fáze. "Vyzýváme všechny strany, aby přijaly zodpovědný postoj při vytváření úsudků a podnikání kroků. Především se musíme vyhnout další eskalaci vývoje," řekl Wang I. Sankce jsou podle něj potřeba, ale nejsou samy o sobě cílem. Washington a Soul vyzval, aby se zdržely provokativních akcí.

Wang I také apeloval na mocnosti, aby obnovily téměř deset let mrtvé šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu a raketových testech, i když to podle něj nebude jednoduché. Dialog je ale nezbytný a všechny strany by k němu měly směřovat, dodal ministr.

Šestistranných rozhovorů se kromě obou Korejí účastnily také Spojené státy, Čína, Rusko a Japonsko. Jednání ale ztroskotala v roce 2008, když je Pchjongjang označil za zbytečná. Oznámil tehdy, že z nich odstoupí, zastavil spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) a vykázal její inspektory ze země.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy