Rakousko zakázalo skryté extremistické symboly na SPZ

ČTK ČTK
23. 7. 2015 16:35
Státní poznávací značky vydané na přání již nebudou moci obsahovat symboly neonacistické ideologie nebo radikálního islamismu.
Rakušané vítají německé nacisty v roce 1939. Ilustrační foto.
Rakušané vítají německé nacisty v roce 1939. Ilustrační foto. | Foto: Holocaust Research Project

Vídeň - V Rakousku ve čtvrtek vstoupila v platnost novela zákona zakazující používání skrytých nacistických kódů na státních poznávacích značkách vydaných na přání.

K původně zakázaným zkratkám jako SS, NSDAP a HJ, označujících elitní bojovou jednotku nacistů, nacistickou stranu a mládežnickou organizaci Hitlerjugend, tak přibylo například i číslo 420 odkazující na 20. duben, den narozenin nacistického vůdce Adolfa Hitlera, informoval deník Kleine Zeitung.

Národní rada, jedna z komor rakouského parlamentu, příslušnou novelu zákona schválila v polovině června jednohlasně. Zákon už dříve kromě zjevných extremistických zkratek zakazoval i hanlivé či posměšné kombinace znaků a čísel na SPZ na přání.

Mezi více než třicet nově zakázaných kódů používaných krajně pravicovou scénou patří mimo jiné čísla 18, 88 a 1919, která označují pořadí písmen v abecedě zkracujících jméno Adolfa Hitlera, nacistický pozdrav Heil Hitler či organizaci SS. Z písmenných kombinací se nadále nebude moci používat například FG zastupující slova Führers Geburtstag (vůdcovy narozeniny) nebo WP (white power, bílá síla).

"Pro nacistickou ideologii není v naší společnosti místo. V této oblasti neexistují zdánlivé maličkosti," uvedl dnes ministr dopravy Alois Stöger.

Zakázané zkratky se ale netýkají jen neonacistické scény, ale například i radikálních islamistů. Na přání nebude možné napříště na SPZ umístit například IS nebo ISIS, tedy zkratky označující organizaci Islámský stát ovládající rozsáhlé oblasti v Sýrii a Iráku.

Seznam zkratek a kódů vypracoval pro úřady Mauthausenský výbor v Rakousku, který zastupuje vězně bývalého nacistického koncentračního tábora. Výbor bude seznam průběžně aktualizovat.

Opatření namířené proti extremismu se dotkne ale pouze nových SPZ. Ty existující pozbudou své platnosti až za 15 let. Značky s kombinací písmen a čísel vzniklých na přání vlastní v Rakousku v současnosti více než půl milionu lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy