Nejméně šest Trumpových poradců používalo soukromý e-mail, včetně prezidentova zetě Kushnera

ČTK ČTK
26. 9. 2017 9:55
Během kampaně k americkým prezidentským volbám Donald Trump hojně kritizoval svou soupeřku Hillary Clintonovou za používání soukromého e-mailu k pracovním účelům. Podle listu The New York Times ale to samé dělá několik jeho nejbližších poradců. Mezi nimi je i Trumpův zeť Jared Kushner, který to sám potvrdil. Kromě něj má jít i o bývalého vrchního stratéga Stephena Bannona nebo někdejšího personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.
Trumpův zeť Jared Kushner (uprostřed).
Trumpův zeť Jared Kushner (uprostřed). | Foto: Reuters

Washington - Nejméně šest blízkých poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa využívalo ke služebním účelům soukromou schránku elektronické pošty.

Napsal to v pondělí list The New York Times s odvoláním na nejmenované činitele.

Vedle prezidentova zetě Jareda Kushnera, který to potvrdil již v neděli, šlo například o bývalého vrchního stratéga Stephena Bannona nebo někdejšího personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.

Využívání soukromých e-mailů pro služební komunikaci je v americké politice citlivý problém. Trump z něj učinil jedno z hlavních témat loňské prezidentské kampaně, když vytrvale kritizoval podobnou komunikační praxi své demokratické sokyně Hillary Clintonové.

Kushner byl prvním Trumpovým spolupracovníkem, u kterého o víkendu média na používání soukromé schránky upozornila.

Jeho advokát vzápětí přiznal, že od ledna do srpna takto manžel prezidentovy dcery Ivanky odeslal téměř stovku e-mailů. Většinou prý šlo o přeposílání novinových článků či politických komentářů.

Deník NYT uvedl, že dalšími lidmi provozujícími tuto praxi byli poradci Gary Cohn a Stephen Miller.

Podle pondělního magazínu Newsweek používala soukromý e-mail i Trumpova dcera, která byla několik měsíců neplacenou poradkyní Bílého domu.

Nikdo z nich se na dotazy médií k tomuto tématu nevyjádřil.

Útoky na Clintonovou

Trump během kampaně často útočil na Clintonovou kvůli tomu, že jako ministryně zahraničí užívala soukromý poštovní účet.

Případem se zabýval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který označil podobnou praxi za krajně neodpovědnou, nikoli ale trestnou.

Šéf FBI informoval veřejnost o pokračujícím vyšetřování Clintonové jen několik dní před listopadovými volbami, čímž podle ní ovlivnil výsledek hlasování v její neprospěch.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy