Nejméně šest Trumpových poradců používalo soukromý e-mail, včetně prezidentova zetě Kushnera

ČTK ČTK
26. 9. 2017 9:55
Během kampaně k americkým prezidentským volbám Donald Trump hojně kritizoval svou soupeřku Hillary Clintonovou za používání soukromého e-mailu k pracovním účelům. Podle listu The New York Times ale to samé dělá několik jeho nejbližších poradců. Mezi nimi je i Trumpův zeť Jared Kushner, který to sám potvrdil. Kromě něj má jít i o bývalého vrchního stratéga Stephena Bannona nebo někdejšího personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.
Trumpův zeť Jared Kushner (uprostřed).
Trumpův zeť Jared Kushner (uprostřed). | Foto: Reuters

Washington - Nejméně šest blízkých poradců amerického prezidenta Donalda Trumpa využívalo ke služebním účelům soukromou schránku elektronické pošty.

Napsal to v pondělí list The New York Times s odvoláním na nejmenované činitele.

Vedle prezidentova zetě Jareda Kushnera, který to potvrdil již v neděli, šlo například o bývalého vrchního stratéga Stephena Bannona nebo někdejšího personálního šéfa Bílého domu Reince Priebuse.

Využívání soukromých e-mailů pro služební komunikaci je v americké politice citlivý problém. Trump z něj učinil jedno z hlavních témat loňské prezidentské kampaně, když vytrvale kritizoval podobnou komunikační praxi své demokratické sokyně Hillary Clintonové.

Kushner byl prvním Trumpovým spolupracovníkem, u kterého o víkendu média na používání soukromé schránky upozornila.

Jeho advokát vzápětí přiznal, že od ledna do srpna takto manžel prezidentovy dcery Ivanky odeslal téměř stovku e-mailů. Většinou prý šlo o přeposílání novinových článků či politických komentářů.

Deník NYT uvedl, že dalšími lidmi provozujícími tuto praxi byli poradci Gary Cohn a Stephen Miller.

Podle pondělního magazínu Newsweek používala soukromý e-mail i Trumpova dcera, která byla několik měsíců neplacenou poradkyní Bílého domu.

Nikdo z nich se na dotazy médií k tomuto tématu nevyjádřil.

Útoky na Clintonovou

Trump během kampaně často útočil na Clintonovou kvůli tomu, že jako ministryně zahraničí užívala soukromý poštovní účet.

Případem se zabýval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který označil podobnou praxi za krajně neodpovědnou, nikoli ale trestnou.

Šéf FBI informoval veřejnost o pokračujícím vyšetřování Clintonové jen několik dní před listopadovými volbami, čímž podle ní ovlivnil výsledek hlasování v její neprospěch.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy