Na líbánky armádním tryskáčem? Trumpovi ministři čelí obvinění, že zneužívají vládní letadla

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
23. 9. 2017 17:31
Letět 200 kilometrů charterovým vládním speciálem, což v přepočtu vyjde až na milion korun? Pro amerického ministra zdravotnictví Toma Price žádný problém. Přestože by podle odborníků mohl letět běžným letadlem nebo jet vlakem. Price ale není jediný, kdo se potýká s nařčením ze zneužívání vládních letounů. Jeho kolega, ministr financí Steven Mnuchin zase vyrazil vládním letadlem do Kentucky, odkud mohl dobře sledovat zatmění Slunce.
Americký ministr zdravotnictví Tom Price.
Americký ministr zdravotnictví Tom Price. | Foto: Reuters

Washington - Pro Spojené státy byl 21. srpen velký den. Američané mohli poprvé po 99 letech vidět zatmění Slunce. A ujít si ho nenechala ani řada vládních činitelů. Mezi nimi i ministr financí Steven Mnuchin, který zatmění sledoval s manželkou Louise Lintonovou z vojenské pevnosti Fort Knox v Kentucky.

Má to ale háček. Místo aby si pár zaplatil svůj "výlet", do Kentucky odcestoval vládním letounem. Informaci přinesla americká televizní stanice ABC News. Podobných případů, kdy současná americká vláda využívá oficiální letadla k pravděpodobně soukromým účelům, je více. I když sami aktéři rázně odmítají, že by udělali něco nevhodného.

Stejně tak i ministr financí Mnuchin. Podle něj byla hlavním důvodem jeho cesty do Kentucky schůze k daňové reformě. A žádné zatmění Slunce.

"Prověřujeme, za jakým účelem ministr 21. srpna podnikl svůj let, abychom zjistili, jestli splnil všechny znaky služební cesty," uvedl pro americký list The Washington Post právní zástupce ministerstva financí Rich Delmar. 

Na líbanky vládním tryskáčem

Ministru Mnuchinovi ani nepomáhá fakt, že nařčení ze zneužití vládního letu čelil už dříve.

Americká televize CNN na začátku září informovala o tom, že Mnuchin si chtěl v létě půjčit armádní tryskáč na líbanky. Ty s novomanželkou Louise trávil hned na několika místech Evropy - ve Skotsku, Francii a Itálii.

Žádost, se kterou se ministr obrátil na Bílý dům, ale později stáhl.

Ministerstvo financí svého šéfa hájí. Mluvčí resortu tvrdí, že Mnuchin zvažoval půjčit si letadlo, aby měl i během dovolené jistotu bezpečné komunikace. Žádost ale prý stáhl, když zjistil, že s pracovníky může být v kontaktu i jinak.

"Je nezbytné, aby měl přístup k zabezpečené komunikaci. Zcela běžně zvažujeme co nejvíce možností, jak tohle během jeho cest zajistit - a to včetně využití vojenského tryskáče," sdělil mluvčí.

Zároveň zdůraznil, že ministr financí řeší i tak přísně tajné záležitosti, jako je situace v KLDR, Venezuele nebo Íránu. 

Ve skandálu "lítá" i ministr zdravotnictví

Z administrativy prezidenta Donalda Trumpa má ale co vysvětlovat také ministr zdravotnictví Tom Price. I ten údajně zneužíval vládních letů.

Jak informoval americký list Politico, Price použil soukromý charterový letoun k celkem pěti cestám během pouhých tří dnů (od 13. do 15. září).

Price nejdříve zamířil do amerického státu Maine, odtud do New Hamsphire, potom zpátky do Washingtonu a nakonec do Filadelfie. 

Šlo sice o služební cesty, ale ministr se přepravoval do tak blízkých míst, kam by se bez problémů dopravil i běžným letadlem nebo vlakem. Například Washington a Filadelfie jsou od sebe vzdáleny okolo 200 kilometrů vzdušnou čarou - takže jako Praha a Brno.

Priceův třídenní výlet mohl podle odhadů vyjít až na 60 000 dolarů (zhruba 1 320 000 korun). K této částce došel deník The Washington Post na základě rozhovorů se společnostmi, které provozují charterové lety.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví se k samotné kauze nevyjádřil. Pouze v e-mailu napsal, že "úřední cesty ministra jsou v naprostém souladu s Federálními cestovními regulacemi".

Stejně vidí situaci i Charmaine Yoestová z odboru pro styk s veřejností. "Let komerčním letadlem nelze vždy zrealizovat," uvedla s tím, že peníze na třídenní cestu pocházely z rozpočtu ministerstva.

24 letů za čtyři měsíce

Odborníci oslovení americkými médii to ale vidí jinak.

"Dovedu pochopit, proč ministr použije charterový let, aby se dostal do oblastí zdevastovaných hurikánem. Ale Filadelfie letos nepatří mezi tato území," podotkl někdejší ředitel amerického Úřadu pro vládní etiku Walter Shaub. "Nechce se mi věřit, že nemohl najít vhodný běžný let do Filadelfie," dodal. 

Někteří bývalí i současní zaměstnanci ministerstva zdravotnictví navíc pod podmínkou anonymity sdělili listu Politico, že Price používá vládní lety pro vnitrostátní cesty už měsíce. 

Údajně šlo o nejméně 24 letů jen v uplynulých čtyřech měsících. V čele ministerstva zdravotnictví je od února. Price přitom v roce 2009 kritizoval nákup několika privátních letadel pro členy Kongresu v řádech stovek milionů dolarů. 

Politico také připomíná, že Price porušil "tradici", kterou dodržovaly jeho předchůdkyně ve vládě Baracka Obamy, ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová a Sylvia Burwellová.

Když cestovaly v rámci území USA, přepravovaly se obě ženy běžnými komerčními linkami. Charterů využívaly, jen když putovaly do vzdálených a hůře dostupných oblastí - například na Aljašku. 

Tím, že nás vykreslují jako nepřátele lidu, vytvářejí nebezpečné prostředí, říká americký investigativní novinář Adam Entous. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy