NYT: Debata o kastraci deviantů v Evropě ožívá

Naďa Straková
11. 3. 2009 21:50
Česká republika je v souvislosti s postihem sexuálních násilníků v centru pozornosti
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Jediné zahraniční téma se ve středu v těžké konkurenci domácích zpráv o dopadech hospodářské krize propracovalo na titulní stránku prestižního amerického deníku New York Times. A je to téma, které úzce souvisí s Českou republikou.

List se v článku nazvaném "Evropané debatují o kastraci sexuálních zločinců" vrací k tématu, za které nedávno Češi sklidili ostrou kritiku od Výboru proti mučení Rady Evropy. Zpráva, kterou tento štrasburský výbor v únoru zveřejnil, žádá českou vládu, aby zastavila chirurgické kastrace sexuálních deviantů.

Evropa však podle reportérů New York Times nemá sama jasno, zda kastrace povolit či ne. Na případě bývalého vězně a sexuálního devianta Pavla, který v minulosti zneužil a zabil dvanáctiletého chlapce, dokazuje, že pro některé násilníky může být kastrace východiskem.

Pavel totiž o kastraci sám požádal a nyní vede podle svých slov „produktivní život". Vzdal se možnosti mít rodinu a veškerý čas věnuje práci pro katolickou charitu.

Nejasné výsledky

Debata na téma kastrace v Česku ožila s případem Antonína Nováka, který byl minulý měsíc odsouzen k doživotí za znásilnění a zabití devítiletého Jakuba. Novák se měl v době znásilnění léčit, ale podle lékaře na terapie nedocházel. Zastánci kastrace argumentují, že kdyby mu byla chirurgicky odstraněna varlata, k ničemu by nedošlo.

To však popírají někteří odborníci a také ochránci lidských práv, píše se v New York Times. Znalci tvrdí, že sexuální patologie se rodí v mozku, a tak chirurgickým zákrokem nemůže být odstraněna.

Lidskoprávní aktivisté k tomu prohlašují, že statistiky o sníženém počtu sexuálního zneužívání u kastrovaných deviantů nejsou věrohodné, jelikož se zakládají na informacích poskytnutých přímo devianty.

Chemická kastrace řešením?

O zavedení tzv. chemické kastrace sexuálních deviantů se podle listu New York Times začíná přemýšlet ve vícero evropských zemích. Tento postup na rozdíl od chirurgického zákroku, který je nevratný, využívá hormonálních tablet, jež mají snížit sexuální apetit dotyčného násilníka.

New York Times dále uvádí, že Polsko se brzy stane první zemí Evropské unie, jež vloží do rukou soudců „právo nakázat usvědčeným pedofilům chemickou kastraci". 

New York Times z 11.března 2009: samá ekonomická krize... a debata o kastraci v Evropě
New York Times z 11.března 2009: samá ekonomická krize... a debata o kastraci v Evropě | Foto: NYT

K této legislativní změně se Polsko dobralo po nedávném zatčení 45letého muže, který měl se svou dcerou dvě děti. O zavedení chemické kastrace přemýšlí také Španělsko.

Kastrace v USA

Také některé americké státy, jako ku příkladu Texas, Kalifornie či Florida, chemickou kastraci povolují. Guvernér amerického státu Louisiana Bobby Jindal loni podepsal zákon, podle kterého půjdou podruhé trestaní sexuální devianti automaticky na chemoterapii.

Chemická kastrace je podle odborníka Freda S. Berlina daleko méně škodlivá než chirurgická. Listu New York Times tento zakladatel americké kliniky pro sexuální deviantní chování na univerzitě Johnse Hopkinse také řekl, že poskytuje více záruk, že deviant své násilnické chování nebude opakovat.

Chirurgicky kastrovaný pacient si totiž testosteron může dnes lehce objednat na internetu.

 

Právě se děje

Další zprávy