Evropa žádá Česko: Zastavte kastrace deviantů

Domácí Domácí
5. 2. 2009 10:55
Od roku 2000 bylo v Česku podle statistik kastrováno na 350 lidí

Štrasburk - České úřady by měly neprodleně upustit od chirurgických kastrací sexuálních deviantů. Takovou výzvu adresoval Praze Výbor proti mučení Rady Evropy (RE), napsala agentura AFP.

"Chirurgická kastrace je zvrácenou intervencí, která nemůže být v kontextu léčby sexuálních útočníků považována za nutnost," stojí ve zprávě, kterou štrasburský výbor vypracoval na základě návštěv dvou českých psychiatrických nemocnic a dvou věznic, která se odehrála loni v březnu.

"Tento zásah bere lidem schopnost rozmnožovat se a má pro ně závažné fyzické a psychické dopady," dodávají členové výboru s tím, že výsledek je nejasný.

Česká vláda reagovala na kritiku tvrzením, že pacienti podstoupí chirurgickou kastraci až poté, co s ní vyjádří souhlas.

Agentura AFP upozorňuje, že od roku 2000 bylo v Česku chemicky kastrováno 300 pacientů a další zhruba padesátka jich podstoupila chirurgický zákrok.

Výbor upozorňuje, že pro řadu lidí je kastrace jedinou možností, jak se vyhnout dlouholetému pobytu za zdmi psychiatrických léčeben.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy