Evropa žádá Česko: Zastavte kastrace deviantů

Domácí Domácí
5. 2. 2009 10:55
Od roku 2000 bylo v Česku podle statistik kastrováno na 350 lidí

Štrasburk - České úřady by měly neprodleně upustit od chirurgických kastrací sexuálních deviantů. Takovou výzvu adresoval Praze Výbor proti mučení Rady Evropy (RE), napsala agentura AFP.

"Chirurgická kastrace je zvrácenou intervencí, která nemůže být v kontextu léčby sexuálních útočníků považována za nutnost," stojí ve zprávě, kterou štrasburský výbor vypracoval na základě návštěv dvou českých psychiatrických nemocnic a dvou věznic, která se odehrála loni v březnu.

"Tento zásah bere lidem schopnost rozmnožovat se a má pro ně závažné fyzické a psychické dopady," dodávají členové výboru s tím, že výsledek je nejasný.

Česká vláda reagovala na kritiku tvrzením, že pacienti podstoupí chirurgickou kastraci až poté, co s ní vyjádří souhlas.

Agentura AFP upozorňuje, že od roku 2000 bylo v Česku chemicky kastrováno 300 pacientů a další zhruba padesátka jich podstoupila chirurgický zákrok.

Výbor upozorňuje, že pro řadu lidí je kastrace jedinou možností, jak se vyhnout dlouholetému pobytu za zdmi psychiatrických léčeben.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy