reklama
 
 

Trumpová to nebude. Novým velvyslancem USA v Česku se má stát obdivovatel Le Penové a Wilderse

18. 5. 2017
Kongresman Steve King pochází z Iowy, kde je početná česká menšina. Podle diplomatických zdrojů už Američané požádali o souhlas s jeho působením v Česku. V USA má King pověst kontroverzního konzervativního politika.

Washington/Praha - Novým americkým velvyslancem v Česku má být dosavadní kongresman Steve King.

Informaci potvrdily dva nezávislé české diplomatické zdroje.

Americká diplomacie už před dvěma týdny požádala české ministerstvo zahraničí o souhlas s Kingovým působením v Česku.

Jména velvyslanců potvrzuje pouze Bílý dům, americké velvyslanectví v Praze se k informaci odmítlo vyjádřit.

Tak rychlé jmenování amerického velvyslance v Česku je poměrně překvapivé, protože administrativa prezidenta Donalda Trumpa nemá dosud obsazenu řadu mnohem významnějších pozic.

O místo velvyslankyně v Praze si loni krátce po volbách řekla v rozhovoru pro bulvární list New York Post první Trumpova manželka Ivana Trumpová.

Konzervativní politik z Iowy

Sedmašedesátiletý člen Sněmovny reprezentantů Steve King pochází ze státu Iowa, kde je v USA asi nejvíce obyvatel hlásících se k českému původu.

Je považován za konzervativce jak v ekonomických, tak společenských otázkách. Zastává odmítavý postoj k migraci a k právům sexuálních menšin a americký měsíčník The Atlantic jej dokonce označil za otevřeného rasistu.

V televizi MSNBC například King bagatelizoval přínos neevropských etnik k rozvoji civilizace. Jindy obhajoval kontroverzní praxi americké policie, při níž se strážci zákona zaměřují na rasové menšiny (racial profiling, pozn. red.).

King se také obdivně vyjádřil o vůdci nizozemských pravicových radikálů Geertu Wildersovi a prezidentské kandidátce francouzské Národní fronty Marine Le Penové, které považuje za obránce západního světa. Na svém psacím stole má podle místních médií kromě jiných symbolů i vlajku Konfederace, která v americké občanské válce bránila otrokářský systém na jihu země.

Steve King je sám německo-irsko-velšského původu. Studoval matematiku a biologii, ale vysokou školu nedokončil. Měl stavební firmu. Stejně jako Donald Trump se několikrát vyhnul vojenské službě ve válce ve Vietnamu.

Od roku 1997 působil ve státním senátu v Iowě a do Kongresu USA byl zvolen poprvé v roce 2003.

autoři: , Martin Ehl | 18. 5. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama