Trumpová to nebude. Novým velvyslancem USA v Česku se má stát obdivovatel Le Penové a Wilderse

Martin Ehl Jan Richter, Martin Ehl
18. 5. 2017 15:47
Kongresman Steve King pochází z Iowy, kde je početná česká menšina. Podle diplomatických zdrojů už Američané požádali o souhlas s jeho působením v Česku. V USA má King pověst kontroverzního konzervativního politika.
Steve King, nový americký velvyslanec v České republice.
Steve King, nový americký velvyslanec v České republice. | Foto: http://steveking.house.gov/

Washington/Praha - Novým americkým velvyslancem v Česku má být dosavadní kongresman Steve King.

Informaci potvrdily dva nezávislé české diplomatické zdroje.

Americká diplomacie už před dvěma týdny požádala české ministerstvo zahraničí o souhlas s Kingovým působením v Česku.

Jména velvyslanců potvrzuje pouze Bílý dům, americké velvyslanectví v Praze se k informaci odmítlo vyjádřit.

Tak rychlé jmenování amerického velvyslance v Česku je poměrně překvapivé, protože administrativa prezidenta Donalda Trumpa nemá dosud obsazenu řadu mnohem významnějších pozic.

O místo velvyslankyně v Praze si loni krátce po volbách řekla v rozhovoru pro bulvární list New York Post první Trumpova manželka Ivana Trumpová.

Konzervativní politik z Iowy

Sedmašedesátiletý člen Sněmovny reprezentantů Steve King pochází ze státu Iowa, kde je v USA asi nejvíce obyvatel hlásících se k českému původu.

Je považován za konzervativce jak v ekonomických, tak společenských otázkách. Zastává odmítavý postoj k migraci a k právům sexuálních menšin a americký měsíčník The Atlantic jej dokonce označil za otevřeného rasistu.

V televizi MSNBC například King bagatelizoval přínos neevropských etnik k rozvoji civilizace. Jindy obhajoval kontroverzní praxi americké policie, při níž se strážci zákona zaměřují na rasové menšiny (racial profiling, pozn. red.).

King se také obdivně vyjádřil o vůdci nizozemských pravicových radikálů Geertu Wildersovi a prezidentské kandidátce francouzské Národní fronty Marine Le Penové, které považuje za obránce západního světa. Na svém psacím stole má podle místních médií kromě jiných symbolů i vlajku Konfederace, která v americké občanské válce bránila otrokářský systém na jihu země.

Steve King je sám německo-irsko-velšského původu. Studoval matematiku a biologii, ale vysokou školu nedokončil. Měl stavební firmu. Stejně jako Donald Trump se několikrát vyhnul vojenské službě ve válce ve Vietnamu.

Od roku 1997 působil ve státním senátu v Iowě a do Kongresu USA byl zvolen poprvé v roce 2003.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy