Nový velvyslanec USA v Praze je "mužem byznysu". Má rád hokej a Antonína Dvořáka

Daniel Anýž Daniel Anýž
7. 12. 2017 20:26
Česko má nového amerického velvyslance. V budoucnu chce především podpořit ekonomickou spolupráci mezi Českem a USA.
Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King.
Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King sám sebe charakterizuje jako "muže byznysu". A tomu budou odpovídat i jeho priority při působení v Praze.

"Česká ekonomika je ve skvělé kondici a já bych na tom chtěl stavět," uvedl King ve čtvrtek na setkání s českými novináři.

V příštím roce by se chtěl také přednostně soustředit na oslavy 100. výročí Československa, což nový americký velvyslanec chápe i jako "oslavy 100 let přátelství, sdílených zájmů a společných hodnot USA a České republiky".

Obecně by ovšem Stephen King chtěl, aby dědictvím jeho pobytu v Praze byl "rozvoj ekonomických vztahů".

"Ekonomika USA také zažívá rozmach, a tak bych rád viděl více investic amerických firem v České republice. A v opačném směru bych chtěl podpořit více českých investic ve Spojených státech," říká King. Konkrétně by se chtěl soustředit na "vědu, technologie a inženýrství".

Konec korupce v Česku?

V důrazu právě na tyto obory se Kingova představa neliší od toho, co už propagovali jeho předchůdci ve funkci velvyslance: Andrew Schapiro a před ním Norman Eisen.

Obecně je ale patrný rozdíl mezi tím, co preferovali oni, jako zástupci administrativy prezidenta za demokraty Baracka Obamy, a co bude zajímat Kinga, velvyslance vlády republikána Donalda Trumpa.

Během pětačtyřicetiminutové tiskové konference například ani jednou nezaznělo slovo "korupce". Zatímco pro jeho předchůdce Schapira a Eisena byla pomoc Česku při potírání korupce jednou z klíčových priorit.

Za předchozích diplomatů se také americká ambasáda soustřeďovala na podporu a aktivní propagaci práv komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob). Podle Kinga není důvod, proč by "ambasáda neměla v podpoře nejen LGBT, ale všech lidských práv pokračovat".

Shodou okolností je vůbec první oficiální akcí, kterou King hostí už jako potvrzený velvyslanec ve své rezidenci v Petschkově vile v pražské Bubenči, předávání Ceny Alice Garrigue Masarykové za práci v oblasti lidských práv.

Pragmatická diplomacie

Dalším odlišným rysem ve srovnání s předchozími velvyslanci pak patrně bude neskrývaný, přímočarý pragmatismus.

Naznačila to Kingova odpověď na dotaz, zda jedním z témat, na která se bude americká diplomacie v Praze soustřeďovat, bude Trumpem požadované navýšení výdajů na armádu.

"Samozřejmě je to téma. Můžete (Česká republika) v tomto ohledu udělat velký krok. A to nákupem vrtulníků UH-1Y firmy Bell, což je prověřená válečná technika," odpověděl King s odkazem na tendr, ve kterém česká armáda rozhoduje o nákupu 12 bojových vrtulníků. Jedním z uchazečů o zakázku je právě zmíněná americká firma Bell.

Nepoškodí ale případný neúspěch firmy Bell česko-americké vztahy? Žádné takové nebezpečí zde není, odvětil King.

Téma čínských investic v Česku pak z hlediska bezpečnosti velvyslanec nepovažuje za vážnější problém.

"Nevím, zda to může představovat riziko. Já jsem člověk z byznysu, jsme kapitalistická společnost, soutěž je toho součástí. V mnohých ohledech je soutěž dobrá, v dlouhodobém výhledu zdravá," říká.

Společný zájem s Babišem? Chemie!

Na otázky, které se dotýkají české politiky, pak Stephen King odpovídá diplomaticky s odkazem, že jde o vnitřní záležitosti Česka a jeho vlády. Například když jde o vztah zdejších politiků k EU či k eurozóně.

A svůj rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem, kterému ve středu na Hradě předal pověřovací listiny, označil velvyslanec za "upřímný, otevřený, produktivní".

Při nejbližší vhodné příležitosti se pak chce sejít s premiérem Andrejem Babišem.

"Těším se, že si trochu popovídáme o chemii," komentoval v nadsázce fakt, že v USA dříve podnikal i v chemickém průmyslu, což je zároveň jedno z odvětví, ve kterých vybudoval své zdejší impérium Babiš.

Vlivné známosti

K myšlence ucházet se o post velvyslance v Česku Kinga přivedl dřívější americký velvyslanec v Praze, republikán Rick Graber, který zde v letech 2006 až 2009 zastupoval administrativu George Bushe.

"Jsme přátelé dvacet let, ve Wisconsinu bydlíme hodinu jízdy od sebe," říká King, který podobně jako Graber patří ve státě Wisconsin k výrazným členům republikánské strany - až s vlivem na federální úroveň.

Dlouholetým Kingovým známým je také republikánský kongresman Paul Ryan, současný předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu. Ryanova rodina pochází z města Janesville, odkud je i velvyslanec King.

Do Prahy přijel sedmašedesátiletý King s manželkou Karen, se kterou mají tři děti a sedm vnoučat. Pobyt amerických velvyslanců se v Česku pohybuje mezi třemi a čtyřmi roky.

"Mám rád hokej. Na Středozápadě, ve Wisconsinu, v Michiganu je velmi populární," popisuje svůj oblíbený sport. Ovšem vedle v USA "povinného" baseballu.

V Praze si chce, kromě návštěv hokeje, s manželkou udělat čas na klasickou hudbu. Například prý na Antonína Dvořáka.

Video: Moje kritika prezidenta Zemana ohledně cesty do Ruska nebyla chyba, udělal bych to znovu, říká Schapiro

Moje kritika prezidenta Zemana ohledně cesty do Ruska nebyla chyba, udělal bych to znovu, k panu Zemanovi necítím nic negativního, říká Schapiro. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy