Nový velvyslanec USA v Praze je "mužem byznysu". Má rád hokej a Antonína Dvořáka

Daniel Anýž Daniel Anýž
7. 12. 2017 20:26
Česko má nového amerického velvyslance. V budoucnu chce především podpořit ekonomickou spolupráci mezi Českem a USA.
Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King.
Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Nový americký velvyslanec v České republice Stephen King sám sebe charakterizuje jako "muže byznysu". A tomu budou odpovídat i jeho priority při působení v Praze.

"Česká ekonomika je ve skvělé kondici a já bych na tom chtěl stavět," uvedl King ve čtvrtek na setkání s českými novináři.

V příštím roce by se chtěl také přednostně soustředit na oslavy 100. výročí Československa, což nový americký velvyslanec chápe i jako "oslavy 100 let přátelství, sdílených zájmů a společných hodnot USA a České republiky".

Obecně by ovšem Stephen King chtěl, aby dědictvím jeho pobytu v Praze byl "rozvoj ekonomických vztahů".

"Ekonomika USA také zažívá rozmach, a tak bych rád viděl více investic amerických firem v České republice. A v opačném směru bych chtěl podpořit více českých investic ve Spojených státech," říká King. Konkrétně by se chtěl soustředit na "vědu, technologie a inženýrství".

Konec korupce v Česku?

V důrazu právě na tyto obory se Kingova představa neliší od toho, co už propagovali jeho předchůdci ve funkci velvyslance: Andrew Schapiro a před ním Norman Eisen.

Obecně je ale patrný rozdíl mezi tím, co preferovali oni, jako zástupci administrativy prezidenta za demokraty Baracka Obamy, a co bude zajímat Kinga, velvyslance vlády republikána Donalda Trumpa.

Během pětačtyřicetiminutové tiskové konference například ani jednou nezaznělo slovo "korupce". Zatímco pro jeho předchůdce Schapira a Eisena byla pomoc Česku při potírání korupce jednou z klíčových priorit.

Za předchozích diplomatů se také americká ambasáda soustřeďovala na podporu a aktivní propagaci práv komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob). Podle Kinga není důvod, proč by "ambasáda neměla v podpoře nejen LGBT, ale všech lidských práv pokračovat".

Shodou okolností je vůbec první oficiální akcí, kterou King hostí už jako potvrzený velvyslanec ve své rezidenci v Petschkově vile v pražské Bubenči, předávání Ceny Alice Garrigue Masarykové za práci v oblasti lidských práv.

Pragmatická diplomacie

Dalším odlišným rysem ve srovnání s předchozími velvyslanci pak patrně bude neskrývaný, přímočarý pragmatismus.

Naznačila to Kingova odpověď na dotaz, zda jedním z témat, na která se bude americká diplomacie v Praze soustřeďovat, bude Trumpem požadované navýšení výdajů na armádu.

"Samozřejmě je to téma. Můžete (Česká republika) v tomto ohledu udělat velký krok. A to nákupem vrtulníků UH-1Y firmy Bell, což je prověřená válečná technika," odpověděl King s odkazem na tendr, ve kterém česká armáda rozhoduje o nákupu 12 bojových vrtulníků. Jedním z uchazečů o zakázku je právě zmíněná americká firma Bell.

Nepoškodí ale případný neúspěch firmy Bell česko-americké vztahy? Žádné takové nebezpečí zde není, odvětil King.

Téma čínských investic v Česku pak z hlediska bezpečnosti velvyslanec nepovažuje za vážnější problém.

"Nevím, zda to může představovat riziko. Já jsem člověk z byznysu, jsme kapitalistická společnost, soutěž je toho součástí. V mnohých ohledech je soutěž dobrá, v dlouhodobém výhledu zdravá," říká.

Společný zájem s Babišem? Chemie!

Na otázky, které se dotýkají české politiky, pak Stephen King odpovídá diplomaticky s odkazem, že jde o vnitřní záležitosti Česka a jeho vlády. Například když jde o vztah zdejších politiků k EU či k eurozóně.

A svůj rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem, kterému ve středu na Hradě předal pověřovací listiny, označil velvyslanec za "upřímný, otevřený, produktivní".

Při nejbližší vhodné příležitosti se pak chce sejít s premiérem Andrejem Babišem.

"Těším se, že si trochu popovídáme o chemii," komentoval v nadsázce fakt, že v USA dříve podnikal i v chemickém průmyslu, což je zároveň jedno z odvětví, ve kterých vybudoval své zdejší impérium Babiš.

Vlivné známosti

K myšlence ucházet se o post velvyslance v Česku Kinga přivedl dřívější americký velvyslanec v Praze, republikán Rick Graber, který zde v letech 2006 až 2009 zastupoval administrativu George Bushe.

"Jsme přátelé dvacet let, ve Wisconsinu bydlíme hodinu jízdy od sebe," říká King, který podobně jako Graber patří ve státě Wisconsin k výrazným členům republikánské strany - až s vlivem na federální úroveň.

Dlouholetým Kingovým známým je také republikánský kongresman Paul Ryan, současný předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu. Ryanova rodina pochází z města Janesville, odkud je i velvyslanec King.

Do Prahy přijel sedmašedesátiletý King s manželkou Karen, se kterou mají tři děti a sedm vnoučat. Pobyt amerických velvyslanců se v Česku pohybuje mezi třemi a čtyřmi roky.

"Mám rád hokej. Na Středozápadě, ve Wisconsinu, v Michiganu je velmi populární," popisuje svůj oblíbený sport. Ovšem vedle v USA "povinného" baseballu.

V Praze si chce, kromě návštěv hokeje, s manželkou udělat čas na klasickou hudbu. Například prý na Antonína Dvořáka.

Video: Moje kritika prezidenta Zemana ohledně cesty do Ruska nebyla chyba, udělal bych to znovu, říká Schapiro

Moje kritika prezidenta Zemana ohledně cesty do Ruska nebyla chyba, udělal bych to znovu, k panu Zemanovi necítím nic negativního, říká Schapiro. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy